יום 1: 

הגעה לנמל התעופה JFK, בשעות אחר הצהריים. לאחר עמדת ההגירה וביקורת הדרכונים נכנסים לניו יורק. לאחר ההגירה ואיסוף המזוודות (פשוט לעקוב אחרי השלטים ואחרי זרם האנשים) יוצאים מהטרמינל. זמן הנסיעה אל מרכז מנהטן הוא כשעה, אם אין פקקים. קחו בחשבון שקנדי עמוס בנוסעים כמעט בכל שעות היממה, ביקורת הדרכונים עשויה להתארך וכך גם היציאה אל העיר. מודיעין: 718-244444. 

אפשרויות ההגעה למנהטן:

אוטובוסים: New York Airport Service Express Buses - מגיעים אל תחנת גרנד סנטרל, מסוף Port Authority ותחנת Penn. הקווים יוצאים משדה התעופה כל 15 – 30 דקות, מ- 5:00 בבוקר ועד חצות. זמן הנסיעה הוא כשעה, אם אין עומסים בכביש. טלפון: 718-875-8200. 

 הסעות

Supershuttle Manhattan

שירות מיניבוסים שיוצא משדה התעופה ומפזר נוסעים במנהטן, בין באטרי פארק ורחוב 227. טלפון: 800-358-5826. Trans-Bridge 

האוטובוסים עומדים מחוץ לטרמינל הבינלאומי (בנין 4) אבל מבצעים רק שלוש נסיעות יומיות אל מסוף האוטובוסים Port Authority. טלפון: 800-962-9135. 

מוניות

המוניות ממתינות לנוסעים מחוץ לשדה התעופה. לעיתים התורים מתארכים וצריך להמתין. המחיר הוא כ-50 דולר, תלוי ביעד, ועליו יש להוסיף מסים, טיפ ואגרה. אני ממליצה לעלות על מונית. אתם תראו ביציאה תור של אנשים למוניות. תעלו רק על מונית מורשית ורשמית של NYC ולא על חאפרים שמציעים לכם הסעה!!! 

התמצאות בעיר: 

ההתמצאות במנהטן, בה מרוכזים מרבית אתרי התיירות הבילוי ומרכזי הקניות, קלה למדי, בזכות השיטה הנוחה בה מסודרים הרחובות אשר פרוסים שתי וערב בכיוון צפון- דרום או מזרח- מערב. השדרות Avenues מסודרות בכיוון צפון- דרום ומסומנות במספרים מ- 1 עד 11. לחלק מהשדרות יש גם שמות, והן מסומנות לעיתים בשמם ולעיתים במספרן. השדרה הרביעית נקראת גם שדרת פארק Park Ave., השדרה השישית היא שדרת האמריקות Avenue of the Americas, הקטע של השדרה השמינית לאורך הסנטרל פארק נקרא סנטרל פארק ווסט Central Park West, השדרה התשיעית נקראת שדרת קולומבוס, השדרה העשירית היא שדרת אמסטרדם והשדרה ה- 11 מכונה גם שדרת ווסט אנד West End Ave.. יוצאת דופן מבין השדרות היא שדרת ברודווי Broadway החוצה באלכסון את השדרה החמישית ועד השדרה העשירית בין הרחובות: 14 מזרח ועד 72 מערב. הרחובות Streets סלולים בכיוון מזרח- מערב וממוספרים החל מרחוב מס' 1 בדרום ועד רחוב 212 בצפון. השדרה החמישית מחלקת את מנהטן לשני חצאים מוארכים: החצי המזרחי והחצי המערבי. לקטעי הרחובות בצידה המזרחי של השדרה החמישית מוסיפים את המילה "איסט" East (מזרח) ולקטעים בצידה המערבי מוסיפים את המילה ווסט West (מערב). מספרי הבתים של הקטעים המזרחיים והמערביים של הרחובות מתחילים בשדרה החמישית וגדלים עם ההתקדמות מזרחה ומערבה. כל גוש בניינים בין רחוב לרחוב ובין שדרה לשדרה נקרא "בלוק" Block. את מנהטן נוהגים לחלק לשלושה חלקים: העיר התחתית Downtown- מפארק באטרי  Battery Park בדרום עד רחוב 34, לב העיר Midtown, מהרחוב ה- 34 עד הרחוב ה- 59 והעיר העליונה Uptown מהרחוב ה- 60 צפונה. 

הגיעו לדירה/בית המלון  כתלות בשעה, החליטו מה ברצונכם לעשות. אם יש זמן התחילו בסיור הכרות עם העיר. להלן מספר אפשרויות: 

המלצות לסיורים להכרות ראשונית עם העיר:

On board tourshttp://newyorktours.onboardtours.com/ – מתאים לסיור ראשוני וקצר בעיר. הסיור כולל נסיעה באוטובוס תיירים בין אתרי התיירות המפורסמים בכל מנהטן, כגון: סנטרל פארק, מרכז רוקפלר, הבורסה, גראונד זירו, גשר ברוקלין, אמפייר סטייט בילדינג ועוד. במהלך הנסיעה יספר לכם המדריך עובדות מעניינות ופרטים חשובים על כל היעדים שתחלפו על פניהם וכן תעצרו בחלק מאתרי התיירות לסיור רגלי מודרך (אך ללא כניסה לאטרקציות או עלייה על מגדלים). בניגוד לחברות רבות המדריך ירד איתכם בכל אחת מהתחנות וילווה אתכם במהלך הטיול הרגלי. הוא יראה לכם את נקודות הצילום המוצלחות ביותר של האתרים הפופולאריים ויעשיר את ידיעתכם בעובדות פיקנטיות. ב"נמל הרחוב הדרומי" South Street Seaport תעלו לשייט בן שעה סביב מנהטן, העובר מתחת לגשרים המפורסמים ומגיע עד סמוך לפסל החירות ואליס איילנד ("אי הדמעות") ומאפשר נקודות תצפית וצילום נפלאות הן על חלקי מנהטן השונים והן על פסל החירות. גם השייט מלווה בהסברים רבים. הסיור יוצא מספר פעמים ביום ואורכו כחמש שעות. יש סיור קצר יותר של 3 שעות. לחברה סיורים נוספים, ממוקדים יותר, כגון סיור קניות בניו יורק או סיור לילי בניו יורק

ועוד המלצה: דרך מוצלחת ומהנה לראות את נופי מנהטן היא בסיור שייט. לחברת Circle Line Cruise

http://www.circleline.com, הפלגות בנות כשעתיים וחצי עד שלוש שעות, המקיפות את מנהטן ומאפשרות תצפית נהדרת על נמל ניו יורק הגדול והעמוס ועל קו הרקיע של העיר. הסיורים מתקיימים בחודשים מרץ- דצמבר. השייט המשתלם ביותר הוא במעבורת בין מנהטן וסטאטן איילנד The Staten Island Ferry. במהלך השייט תחלפו על פני נופים מקסימים הכוללים את פסל החירות, אוניות מסע בנמל ובנייני הענק במנהטן. והמחיר? קשה להאמין! חינם! תוכלו לעשות סיור זה אם תבחרו - מחר כשתהיו בדרום האי.

יום 2:

ביום זה אנו מתמקדים ב midtown:

השדרה החמישית: השדרה המפורסמת ביותר בעיר. ממוקמים בה מבנים חשובים כמו: האמפייר סטייט בילדינג, כנסיית סנט פטריק, הספריה הציבורית של ניו יורק ומגדל טראמפ. יש בה גם מלא חנויות יוקרתיות. 

זהו החלק העשיר של העיר. חלק מהשדרה נקרא גם "שדרת המוזיאונים" כאן מוזיאון גוגנהיים, מוזיאון מטרופולין הנחשב לגדול בעיר, המוזיאון היהודי ובית הכנסת הרפורמי עמנואל - זהו בית הכנסת הגדול בעולם ובו קרוב ל- 5000 מקומות ישיבה. 

אמפייר סטייט בילדינג Empire State Building: 

זהו אחד הבניינים הגבוהים בעולם המעוצב בסגנון "ארק דקו" מיוחד. בנייתו הסתיימה בשנת 1931 והוא משמש כאחד מסמלי העיר וכאתר חובה לתיירים. 30 הקומות העליונות שלו מוארות לאורך כל השנה משעת החשיכה ועד חצות. צבעי התאורה משתנים בהתאם לעונה: בחג המולד הבניין מואר באדום וירוק, בחגים לאומיים באדום, כחול ולבן וכד'. מרפסת תצפית פתוחה ממוקמת בקומה ה- 86 והתצפית המקורה היא מהקומה ה- 102 שגובהה כ- 450 מטרים. הנוף הנשקף עוצר נשימה! בימים בהירים טווח הראיה הוא יותר מ- 80 ק"מ! בקומה השנייה של האמפייר סטייט בילדינג יש סימולטור ענקי בשם "מסע בשמי ניו יורק" New York Sky Ride המדמה נסיעה בשמי ניו יורק תוך מפגש עם אתריה המפורסמים ביותר. לא מומלץ! האמפייר סטייט בילדינג נמצא בשדרה החמישית, פינת רחוב 34, טלפון: 212-736-3100, http://www.esbnyc.com/index2.cfm מומלץ לעלות אליו גם בלילה

מרכז רוקפלר

מתחם גדול הכולל 19בניינים ובו משרדים ועסקים. בין השדרה החמישית לששית. בראש הבנין הגבוה ביותר יש תצפית.  בין הבניינים יש כיכר ובה דגלים מכל העולם. בחורף מחליקים פה על הקרח. בקיץ יש תזמורות במקום. בכיכר יש פסל מברונזה וזהב ובמרכז יש יצירות אמנות להנאת הציבור. הסמל המרכזי – סמל של אטלס הנושא את כדור הארץ. במרכז רוקפלר גם תמצאו את חנות הדגל של לגו הפרושה על פני כמה קומות, פסלי ענק עשויים מקוביות לגו. תוכלו להצטרף כאן למועדון אוהדי הלגו, לצפות בסרטונים שבהם מככבות דמויות מלגו, לבנות מודלים מלגו ולשחק במשחקי טריוויה שיבחנו את מידת בקיאותכם בתולדות המשחק. 

האתר המפורסם ביותר הוא: המרכז למוסיקה של רדיו סיטי Radio City  – אולם תיאטרון ענקי בעל אקוסטיקה מדהימה. יש שם סיורים מודרכים. אולפני הטלוויזיה של NBC מצויים גם שם. 

כיכר טיימס

זוהי הכיכר המפורסמת ביותר בניו יורק ומכונה גם "מרכז העולם". שווה ביותר! שם מצוי גם מוזיאון השעווה של מאדאם טוסו. גם תחנת האוטובוס הראשית. מומלץ לביקור ביום ובלילה. רכישת כרטיסים למופעים בברודווי (אם תרצו): כרטיסים לכל המופעים ניתן לרכוש בהזמנה טלפונית בקופות התיאטרון, בבתי המלון הגדולים ובקופות כרטיסים כגון TicketMaster, טלפון: 212-307-4100, http://www.ticketmaster.com. קחו בחשבון שכרטיסים ללהיטים הגדולים ביותר נמכרים שלושה חודשים עד שנה מראש! באתר  http://www.broadwaybox.com ניתן להשיג כרטיסים במחירים מוזלים להצגות רבות. כמו כן ניתן לרכוש כרטיסים בחצי מחיר בקופות כרטיסים מוזלות בשם: TKTS בכיכר טיימס וב- South Street Seaport, http://www.tdf.org. טלפון: (212) 221-0013. כמובן שלא תשיגו בקופות אלה כרטיסים ללהיטים האחרונים, אך אולי תזכו לראות מופעים ותיקים ומוצלחים בזול. רשימת ההצגות להן נותרו כרטיסים מוצגת על לוח המודעות מול הקופות. מכירת הכרטיסים להצגות הערב מתחילה בשעה 15:00 (בשעה 11:00 להצגות היום). קחו בחשבון שבדרך כלל יש לעמוד זמן רב בתור לקופות אלה.  New Victory Theater הוא תיאטרון המציג רק הצגות לילדים ולמשפחות הכוללות מחזות, מחזות זמר, ריקודים, תיאטרון, בובות, פנטומימה ומופעי קרקס. כתובת: 229 West 42nd Street, טלפון: 646-223-3010,  http://www.newvictory.org.  

יום 3:

ביום זה נתמקד בדרום העיר:

סטאטן איילנד

רובע מגורים של ניו יורק שאין הרבה מה לראות בו אבל יש מעבורת חינם בין מנהטן לבינו ושווה לעלות עליה הלוך ושוב (אם לא עשיתם זאת ביום הקודם). עולים על המעבורת בבאטרי פארק. 

באטרי פארק: 

זהו פארק בקצה הדרומי של מנהטן – ממנו נשקף נוף נהדר של פסל החירות. וממנו יוצאים לסטאטן איילנד, לפסל החירות ולאליס איילנד. מכאן גם יוצאים לטיול רגלי באזור הגראונד זירו. כך שזו נקודה חשובה בטיולכם.. 

אליס איילנד

ידוע בכינוי "אי הדמעות". בו רוכזו ראשוני המהגרים שהגיעו לארה"ב בין השנים 1952 עד 1954. באי יש שרידים של המבנים בהם שוכנו ונבדקו המהגרים. יש מוזיאון הגירה מרשים ומעניין. האי נמצא בקרבת פסל החירות ויש אליו מעבורת המפליגה כל 35 עד 40 דק' בשעות 09:30 עד 15:30. הכניסה למוזיאון – חינם. אך השייט עולה. מומלץ לשלב ביקור זה עם ביקור בפסל החירות. 

פסל החירות: 

מתנתם של הצרפתים לאמריקאים. מאז 1886 קיבל את פני המהגרים.  גם לכאן ניתן להגיע במעבורת (משולב עם אליס איילנד או לא..) מומלץ להגיע מוקדם כי התורים ארוכים.. 

הנמל של רחוב סאות'  South Street Seaport: 

זהו הנמל ההיסטורי של העיר ניו יורק שהיה פעיל בעיקר במאה ה- 19. כל המבנים במקום שוחזרו ושופצו וברציפים עוגנות ספינות היסטוריות הפתוחות לקהל הרחב. במקום חנויות, גלריות, מסעדות ומופעי רחוב. זהו מקום נחמד להסתובב בו. מומלץ במיוחד לבקר באוניות: "פקינג" משנת 1911 ו"גלוצ'סטר", ספינת דיג משנת 1893. במקום גם מוזיאון: The South Street Seaport Museum ובו גלריות ומודלים של אוניות. מהרציף יוצאות ספינות תיירים לסיור בנמל מספר פעמים ביום. כתובת: East River ברחוב פולטון Fulton Street. טלפון: 212-732-7678, http://www.southstseaport.org

גראונד זירו ומגדל החירות 

רחוב קאנאל :

רחוב שרובו ככולו יהודים, חסידים. שווה לעבור בו רק כדי לראות שלטים בעברית ומלא דתיים וחנויות כשרות באמצע העולם. 

הרובע הסיני Chinatown: 

הרובע הסיני נמצא בדרום מנהטן, בין הרחובות קאנאל, פל ומוט Canal, Pell, Mott. הוא קטן למדי ומשתרע על פני תשעה גושי בניינים בלבד. ברובע חנויות לממכר מזכרות סיניות, מסעדות סיניות, בתי תה, חנויות עיתונים וספרים סיניים וחנויות תבלינים וצמחי מרפה מעניינות. הרובע מעוטר בציורי קיר סיניים ופגודות. ימי ראשון הם הימים הסואנים ביותר. 

ביום זה לא לוותר על: פסל החירות, הנמל, גראונד זירו, צ'יינה טאון. 

יום 4: 

את היום נפתח בביקור במוזיאון האמריקאי לתולדות הטבע

זהו אחד המוזיאונים המפורסמים בעולם והוא ענק. תערוכות שונות, דינוזאורים, פלנטריום, IMAX ועוד.. כתובת: CENTRAL PARK WEST 79TH ST. אתר: http://www.amnh.org/

אחרי המוזיאון: רגיעה וטיול ב- CENTRAL PARK. זהו פארק גדול ומשמש כריאה ירוקה. מומלץ לבקר בסופ"ש אם יוצא. יש בפארק גן חיות, אבל מומלץ סתם לשוטט בו. אפשר לקחת סיור בעגלה וסוס. 

מרכז לינקולן

מרכז אמנויות. יש בו תיאטרון, קונצרטים, אופרות. כיכר יפה וסיורים מודרכים. 

אחר הצהריים – טיול בגריניץ' וילג'

אזור קסום עם בתים בסגנון פדרלי או בסגנון התחייה היווני, הניצבים מעברי הרחובות הצרים. כיכר וושינגטון היא מרכז הרובע וסביבה מתרכזים רוב בניני אוניברסיטת ניו יורק. ה- West Village הוא חלק מהגריניץ' ווילג' והוא משתרע ברחובות המערביים – החל מהשדרה השישית. מעבר לאוניברסיטת ניו יורק נמצאים כאן גם New School for Social Research ו- New School of Design. צעירים רבים ממלאים את הרובע במיוחד בסופי השבוע אז גוברת ההמולה ובתי הקפה, המסעדות ומועדוני הג'אז מלאים במבקרים. ביום זה לא לוותר על: ביקור במוזיאון, סנטרל פארק וגריניץ' וילג'

יום 5: 

ניפרד מניו יורק וממנהטן ונתחיל את הנסיעה לכיוון הרשי - עיר השוקולד! הרשי מצויה במרחק של כ 170 מייל ממנהטן, כ- 3 שעות נסיעה. תבקרו בעיר הרשי במפעל השוקולד ובסיור בו.  אתר המפעל: www.hersheys.com/chocolateworld

הרשי, עיר השוקולד, הוקמה בעקבות מפעל השוקולד הידוע. עולם הרשי - הוא מתחם ענק ובו פעילויות, מייצגים וחנות שוקולד ומזכרות המנציחים את המפעל והטעם. הסיור הוא חינם אך בסוף הסיור המתבצע בקרוניות, מגיעים אל חנות ענק של ממתקי הרשי (הסיור חינם). עבור הילדים הקטנים הקימו שלוחת אריזה של נשיקות הרשי שבסופה ניתן לרכוש את הקופסה ולקבל תעודת עובד. ליד הרשי וורלד נמצא גם פארק שעשועים ענק עם רכבות הרי אולם מכיון שתגיעו לאורלנדו ולרכבות ההרים הרבות בפארקים, אתם יכולים לוותר על פארק זה. לשיקולכם. 

המשיכו בדרככם לכיוון לנקסטר - אזור האיימיש לנקסטר היא עיר לא מעניינת במיוחד אבל בסביבתה נמצא מוקד ההתיישבות של האיימיש - Pennsylvania Dutch Country. זהו אזור חקלאי פורה מאד. רוב יישובי הכת מצויים לאורך הכבישים 30 ו - 283 (מדרום ללנקסטר). בחלק מהישובים כמו: Bird In Hand ניתן לסייר במרכבה Aaron &  Jessica’s Buggi Rides - (717)768-8828  במהלך הסיור מקבלים הסברים על ההסטוריה, אורח החיים, החינוך, הנישואים ועוד.  ממש ליד טיולי הכרכרות נמצא  Experience TheaterThe Amish    בו ניתן לראות מייצג מולטי מדיה (עשוי טוב) המציג את ההתלבטות של נער האיימיש הצריך לבחור בין חיי האיימיש לחיים המודרניים. בקהילת האיימיש יש לנערים אפשרות בחירה בגיל 17-16 בין חיי האיימיש לחיים בחוץ. באותו מתחם נמצא בית חווה איימיש (The Amish Country Homstead) - בית לדוגמה ובו רהיטים וציוד המשקפים את סגנון חייהם של בני האיימיש. 

יום 6: 

נתחיל את היום בנסיעה לכיוון וושינגטון 

תחבורה ציבורית בעיר: מטרו:  הרכבת התחתית של וושינגטון היא אחת המתקדמות בעולם. שירות המטרו כולל חמישה קווים, החוצים את העיר ומגיעים אל מיטב האטרקציות שלה. אפשר לרכוש כרטיסים מוטענים בכל סכום, וכמו כן כרטיסים יומיים ושבועיים. כרטיס ה- SmarTrip® מאפשר שימוש כולל באוטובוסים ובמטרו. שעות פעילות המטרו: ב` – ה` - בין 24:00 – 05:00, ו` – 03:00 – 05:00, שבת – 03:00 – 07:00, א` – 24:00-07:00. מחיר: מחירי הנסיעה במטרו משתנים בהתאם לשעות היום ולמרחק הנסיעה: במהלך השבוע, בין השעות 09:30 – 05:00 ו- 19:00 – 15:00 המחירים נעים בין 1.65 דולר ל- 4.5 דולר, בשאר שעות היום הם נעים בין 1.35 דולר – 2.35 דולר. ילדים עד גיל 4 נוסעים חינם ופנסיונרים מעל גיל 65 משלמים חצי מחיר. אתר התחבורה הציבורית של וושינגטון: www.wmata.com

הסירקיולייטור (Circulator) הוא שירות אוטובוסים , שמפעיל שלושה קווים, העוברים במוקדי עניין שונים בעיר: הקו הצהוב נוסע ממזרח למערב, מג`ורג`טאון עד ליוניון סטיישן, הקו האדום נוסע מצפון לדרום, לאורך 7  th Street NW והקו הסגול נוסע סביב אזור ה-  Mall  ועוצר בגלריות ובמוזיאונים השונים. האוטובוסים פועלים מדי יום בין השעות 07:00-21:00 ויוצאים מדי 10 דקות. הקו הסגול פועל בסופי שבוע בלבד בין השעות 10:00 - 18:00.

אתר אינטרנט: www.dccirculator.com

אוטובוסים:  רשות התחבורה הציבורית של ווישינגטון מפעילה רשת רחבה של קווי אוטובוס, הנקראת MetroBus. קווי האוטובוס מגיעים בדרך כלל לאותם אזורים, שאינם מכוסים על ידי קווי המטרו. בוושינגטון רבתי פועלים מאות אוטובוסים, המתפעלים 338 קווים. בימות השבוע שעות הפעילות הן בין 24:00 – 05:30 ובסופי שבוע בין 03:00 – 05:30.  

התחילו ב:

גבעת הקפיטול Capitol Hillהקפיטול United States Capitol  

מקום מושב בית הנבחרים האמריקני, בו מתכנסים הסנאט (Senate) והקונגרס (Congress). את בניין הקפיטול ניתן לראות כמעט מכל נקודה בעיר. כשהחל האדריכל הצרפתי ל'אנפן לשרטט את התוכניות הראשונות הוא התרשם ש"גבעת ג'נקינס" (כיום "גבעת הקפיטול") היא מעין "כן המחכה שיציבו עליו מצבת זיכרון". אמנם וושינגטון הניח את אבן הפינה בשנת 1793, אבל הכן נאלץ לחכות עוד כ-150 שנים בהן עבר תוספות, שינויי-תוכניות ושריפות, עד אשר הוקם עליו המבנה שאנו מכירים היום. פתוח כל יום בין השעות 9:30-16:30. הכניסה חופשית. הכתובת: רחוב 1 בין שדרת קונסטיטיושן ושדרת אינדפנדס. 

ספריית הקונגרס The Congress Library 

שלושה מבנים נהדרים בסגנון הרנסנס האיטלקי, מאחסנים את הספרייה הגדולה והעשירה ביותר בעולם. בתחילה היא תוכננה לשמש רק את אנשי הקונגרס, אבל היום היא משרתת גם את הציבור הרחב. יש בה 80 מיליון פריטים ב-470 שפות, ובהם 33 מיליון כתבי-יד, 3.6 מיליון מפות, תצלומים, סרטים ומוסיקה; 7000פריטים נוספים מצטרפים מדי יום. בית תומס ג'פרסון נפתח ב-1897 ונמצא מול הקפיטול. פתוח בימים שני עד שישי בין השעות 9:00-21:00; בימים שבת וראשון בין השעות 9:30-18:00. הכניסה חופשית. הכתובת: רחוב 1 בין רחוב קפיטול מזרח ורחוב SE, B. טל': 5458-707 (202). 

הגן הבוטני Botanical Gardens 

פשוט מקסים.  פתוח כל יום בין השעות 10:00-17:00; ובקיץ עד 21:00. הכניסה חופשית. הכתובת: רחוב 1 ושדרת מרילנד, לרגלי גבעת הקפיטול. גם גן חיות יש בוושינגטון הנקרא רוק קריק פארק (Rock Creek). פתוח כל יום בין השעות 9:00-18:00. הכניסה חופשית.  

המוזיאון הלאומי לתעופה וחלל National Air and Space Museum  

הגדול מבין המוזיאונים הסמית'סונים והמרתק שבהם. רחב וגבוה, עם תצוגות של כלי טיס למיניהם. בקומה השנייה יש פלנטאריום משוכלל. פתוח כל יום  10:00-17:30. הכניסה חופשית. הסרטים בתשלום. מומלץ, לא להחמיץ הכתובת: שדרת אינדפנדנס בין רחוב 4 לרחוב 7, SW. 

 

הבית הלבן The White House

כנראה הבית ההיסטורי ביותר בארצות-הברית. אמנם ג'ורג' וושינגטון מעולם לא ישן בו, אבל כל הנשיאים שבאו אחריו עשו כן. זהו מקום המושב הרשמי של ראש המדינה מאז שנת 1800. במלחמת האזרחים נשרף הבית חלקית, וכדי להעלים את עובדת השריפה, סיידו אותו, ומאז הוא נקרא "הבית הלבן". פתוח בימים שלישי עד שבת משעה 10:00 עד 12:00. (היום פתוח). הכניסה חופשית. בעונת הקיץ נמצאים ביתני הכרטיסים ב"אליפסה" (Ellipse), ועל המבקרים לקחת בעצמם את הכרטיסים. לכן יש להשכים קום על מנת להשיגם. הכתובת: שדרת פנסילבניה 1600. כיכר לאפאייט Lafayette Square אני לא ממליצה להיכנס אל הבית הלבן, אבל תוכלו לפחות ליהנות מתצפית יפה עליו מכיכר לאפאייט: 

שני בניינים מראשית המאה ה-19, שתוכננו על-ידי בנימין לטרוב (Latrobe), האדריכל הציבורי הראשון של וושינגטון. כנסיית סנט ג'ון בנויה בסגנון ניאו-קלאסי בעל קווים פשוטים וידועה כ"כנסיית הנשיאים", כי כל הנשיאים מאז הנשיא מדיסון התפללו בה. היא פתוחה כל יום, והכניסה חופשית. הכתובת: רחוב 16 ורחוב H. 

האליפסה The Ellipse 

במשטח דשא זה של כ-150 דונם נמצא תמרור ה"אפס" אשר ממנו נמדדים המרחקים בוושינגטון; כאן מתרחש כמעט כל דבר, מהפגנות ומשחקי-כדור עד להצבת עץ חג המולד הלאומי. הכתובת: שדרת קונסטיטיושן 1600 NW. ממליצה להמשיך ולטייל לאורך המול עד מצבת הזיכרון ללינקולן  Lincoln Memorial: בניין עמודים משיש לבן הנראה כמו היכל יווני. האולם הפנימי המרווח עם הפסל הענק של לינקולן היושב. פתוח תמיד. הכתובת: ממוריאל סירקל בין שדרת קונסטיטיושן ושדרת אינדפנדנס. האנדרטה נמצאת בקו אחד עם יד וושינגטון ומפרידות ביניהן 2 בריכות השתקפות. תגיעו לשם ותעברו בדרך: 

יד וושינגטון Washington Monument 

אובליסק ענק שגובהו מעל 190 מטר עשוי שיש ושחם. תוכנן על-ידי רוברט מילס לזכרו של ג'ורג' וושינגטון, והקמתו הושלמה בשנת .1884 הבניין מעוטר ב-50 דגלי ארה"ב. פתוח כל יום  9:00-17:00. תשלום מועט עבור המעלית. כרטיס כדאי לרכוש מראש בביתן שנמצא ליד האנדרטה. הכתובת: רחוב 15 בין שדרת אינדפנדנס לקונסטיטיושן. טל': 7222-619 (202). 

מצבת זיכרון לחללי מלחמת קוריאה: קרוב למצבת לינקולן.. אפשר לעבור ליד ולראות פסל גבוה המתאר 19 חיילים במהלך סיור. 

יום 7: 

היום תבקרו במוזיאון מעניין ואולי תספיקו לסייר בגן החיות. סדר הביקורים וההספק במהלך היום יקבע על פי מועדי הכניסה למוזיאונים ומידת החשק שלכם. 

מוזיאון הילדים של הבירה Capital Children's Museum: 

מוזיאון מיוחד לילדים ובו פעילות אינטראקטיבית ענפה המתאימה במיוחד לגילאי 2-12. התצוגות כוללות ארצות שונות כגון תאילנד ומכסיקו, מערה מתקופת הקרח, אנימציה, מקורות אנרגיה ועוד. פתוח מדי יום בשעות 10:00-17:00 סגור בחג ההודייה, בחג המולד ובראש השנה האזרחית. דמי כניסה: 6 דולר לאדם. כתובת: פינת רחובות 3 ו- H N.E. טלפון: 202-675-4120.http://www.ccm.org

גן החיות בוושינגטון 

הוא מקום נחמד לביקור והכניסה אליו חינם. אתר האינטרנט של הגן: nationalzoo.si.edu  וכתובתו: 3001 Connecticut Avenue, NW

 יום 8 אורלנד

אורלנדו (Orlando) היא בירת מחוז אורנג' בפלורידה שבארצות הברית. בעיר מתגוררים כ-235,000 תושבים (2009), כאשר בשטח העיר רבתי כ-2,000,000 תושבים. אורלנדו היא יעד תיירות פופולארי ביותר והיא העיר המתאימה ביותר לבילוי משפחתי בארה"ב. אין עוד מקום בעולם המציע שפע כה רב של אפשרויות בידור ובילוי למשפחה. נקודת המפנה בהתפתחות התיירות לאורלנדו התרחשה בשנת 1971 בעקבות פתיחתו של "דיסניוורלד", Disneyworld, ומעיירה שקטה התפתחה אורלנדו בקצב מסחרר למוקד תיירות עולמי. מרכזי קניות חשובים ובולטים בסביבה:Orlando Premium Outlets - Vineland Ave

8200 Vineland Avenue

Orlando, FL 32821

(407) 238-7787 Premium Outlet International Drive
4951 International Drive

Orlando, Florida Florida Mall
8001 S. Orange Blossom Trail

Orlando, Florida 32809 Lake Buena Vista Factory Shops
15591 Apoka Vineland Road

Orlando, Florida רכישת כרטיסים לפארקים: ממליצה לרכוש כרטיסים מראש. האתר הבא: best of Orlando מומלץ לרכישת הכרטיסים http://www.bestoforlando.com/. ההנחה יוצאת בסופו של דבר משמעותית. אם תבחרו שלא לקנות מראש אין בעיה לקנות בקופות כשאתם מגיעים. אם תבחרו ללכת ל-3 פארקים של דיסני (מג'יק קינגדום, ממלכת החיות ואפקוט) תוכלו לרכוש כרטיס ל- 3 ימים בהנחה.

יום 9: 

יום בילוי עד לשעות הערב בפארק המדהים הזה.

יום 10: 

ביחרו באחת מהאפשרויות הנ"ל. ממלכת החיות מתאימה לילדים קטנים יותר ואילו יוניברסל לגדולים יותר. אין זה אומר שהגדולה לא תבהנה בממלכת החיות.היא תהנה ואפילו מאד. 

יום 11: 

פארק המדע אפקוט - מדהים, מעניין ומרתק. יום ארוך. 

יום 12: 

כתלות בשעת הטיסה, אתם מגיעים לבוסטון. את היום מומלץ להתחיל בסיור באוטובוס אמפיבי הנקרא

"הברווז של בוסטון" BOSTON ,DUCK TOURS 

הנוסע הן ביבשה והן בנהר. הסיור עובר לאורך אתריה העיקריים של העיר ונמשך כשעה וחצי. http://www.bostonducktours.com. במהלך הסיור תקבלו סקירה הומוריסטית (המלווה בשלל בדיחות) על ההיסטוריה של העיר והאתרים על פניהם תחלפו. הסיור יוצא מחזית בניין "פרודנשיאל" PRUDENTIAL שהוא הבניין השני בגובהו בעיר. ביום בהיר כדאי לערוך תצפית על הנוף מהקומה ה- 52 של הבניין. עם סיום הסיור הגיעו לבוסטון קומון (Boston common). 

זהו הגן הציבורי הגדול ביותר במדינת מסצ'וסטס והותיק בארה"ב. הוקם ב 1634 ומאז שימש למטרות שונות ומגוונות: מחנה הצבא הבריטי בזמן המהפיכה באמצע המאה ה-18, מקום מרעה לעדרי בקר במאה ה-19. מאוחר יותר הוסב הפארק לרווחת הציבור ובשטחו התקיימו עצרות חשובות, בהן נאמו דמויות גדולות בהיסטוריה העולמית, כגון ד"ר מרטין לות`ר קינג והאפיפיור יוחנן פאולוס השני. בשטח הפארק ישנם אתרים שונים, כגון: מזרקת ברואר (Brewer Fountain) המרשימה, בית קברות, בו טמונים לוחמים אמריקאיים ובריטים רבים, מקרב באנקר היל בשנת 1775 ועוד. טיילו בשטח הפארק, התהלכו בין השבילים והעצים ודמיינו כיצד השתנה המקום בין המאורעות שבעברו. הבוסטון קומון הוא תחנת היציאה לפרידום טרייל - נתיב החירות. מיקום: מרכז הדאון טאון, בין רחוב Fremont במערב ורחוב Charles במזרח. זהו מסלול הליכה בן 4 ק"מ, בו תוכלו להכיר 16 מבנים חשובים בהיסטוריה של העיר. המסלול יוצא מהבוסטון קומון והוא נמשך אל תוך הדאון טאון ואז אל הנורת` אנד (North End)  ומסתיימת באנדרטה לזכר הנופלים בקרב באנקר היל אשר בצ`ארלסטאון   . (Charlestown). ניתן להשיג מפה של המסלול במרכזי המידע לתיירים, שאחד מהם מצוי בבוסטון קומון. ניתן בקלות לעקוב אחר המסלול, שכן הוא מסומן בפס אדום לאורך מדרכות הרחובות. במפה קיים הסבר על כל אחד מהמבנים והאתרים לאורך המסלול. אתם יכולים להתעכב או לדלג כאוות נפשכם ומידת העניין. משם המשיכו אל ה – Faneuil Hall בניין הלבנים הזה נבנה בשנת 1742 ויועד בתחילה לשמש כשוק ומקום מפגש חברתי לתושבי העיר. בהמשך המאה ה-18 הפך המקום לאתר בו נישאו נאומים חוצבי להבות של מנהיגים חשובים בהיסטוריה האמריקאית, לפני קבלת עצמאות ארה"ב. כיום, משמש המבנה כמרכז קניות ותרבות. תוכלו לעצור בשוק Quincy לאכול משהו קל. תוכלו להמשיך בטיול ולבקר בספינה ובמוזיאון של מסיבת התה של בוסטון. בספינה ניתן לראות תצוגה המתייחסת לתעשיית התה, לטעום ספל תה ואף להזדהות עם המתיישבים של פעם על ידי הטלת גושי תה למים.  כתובת CONGRESS STREET BRIDGE: קישור לאתר: http://www.bostonteapartyship.com/ כניסה בתשלום. את המשך היום תוכלו לבלות ב: 

פארק המדע  (Science Park)

 מוזיאון המדע : (Museum of Science) מוזיאון המדע הזה מציג כ-500 פריטים ומוצגים אינטראקטיביים, שמטרתם לגרום למבקרים ללמוד יותר על עולם המדע, תוך חוויה מהנה. המוזיאון מציג תערוכות מתחלפות מרתקות, שיעשירו את הדימיון ואת הדעת. לצד כל אלו, כולל המוזיאון גם אטרקציות נוספות כגון קולנוע IMAX ענק, פלנטריום, גן חיות ועוד. 

יום  13: 

את הבוקר נתחיל ב אקוואריום ניו אינגלנד (New England Aquarium): 

האקוואריום של בוסטון נחשב לאחד המובילים בתחומו בכל העולם. האקוואריום, שנפתח ב-1969, שם לו למטרה להציג את העולם התת ימי, לתרום לשימורו ולחנך את הדורות הבאים למודעות. ניתן לצפות בשלל דגים ויונקים מימיים: אריות וכלבי ים, פינגווינים, כרישים, מיני דגים שונים ועוד. כמו כן, הקומפלקס כולל גם קולנוע IMAX, בו מוקרנים סרטי תלת מימד בנושאים ימיים שונים, מהם ניתן ללמוד וגם ליהנות מחוויה ויזואלית. בנוסף, מציע האקוואריום לצאת לשיט צפיה בלוויתנים. השייט יוצא ב 12:00 בצהריים ותוכלו לסייר באקווריום ואז לצאת. תוכלו להגיע לאקוואריום עם הרכב. יש מקום חניה. השייט נמשך כ- 3 שעות.  

לאחר מכן, תוכלו לחזור לרחוב Newbury ולאכול ארוחת צהריים בקפה Stephanies,  מוסד מקומי ידוע. אחרי ארוחת הצהריים, תוכלו להמשיך לקניות או לצפות בעוברים ושבים במקום. 

אם מזג האויר לא יאפשר יציאה לשייט, התחילו את היום באקווריום ולאחר מכן: צאו לדרך לכיוון  - ההרים הלבנים New Hampshire. בכביש 93 לכיוון צפון אל עבר ההרים הלבנים. אזור ההרים הלבנים הוא יעד פופולארי גם בקיץ וגם בחורף (בעיקר עבור חובבי הסקי והטיולים הרגליים) ומקום עם נוף מרשים מאוד, שאת שמו קיבל בזכות פסגות ההרים המושלגות.  ההרים הלבנים חלק מהרי האפלצ'ים הבנויים כשרשרת הרים, העוברת לאורך מזרח ארצות הברית ושביל האפלצ'ים עובר בהם. גולת הכותרת היאMount Washington שמתנשא לגובה 1917 מטרים והוא הפסגה הגבוהה ביותר בצפון מזרח ארה"ב. ניתן לעלות להר בכביש (פרטי) או ברכבת שנעה על גלגלי שיניים (Cog Railway). הבוחרים בכביש יכולים לעלות (בתשלום) במכוניתם הפרטית או להשתמש בשרות ההסעות של הפארק. 

סעו בכביש 93 עד Lincoln המצויה בלב האזור. מרחק הנסיעה הוא: באזור לינקולן פנו ימינה לכביש העובר בתוך הפארק עובר כביש 112, שחלק ממנו נושא את השם המשונה .Kancamagus Highway המעבר בכביש חופשי, אולם מי שרוצה לעצור לאורך הדרך מחויב בתשלום (כחמישה דולר למכונית ליום) ואכן - שווה לעצור. לאורך 34 מייל פזורים אתרים רבים: גשר מקורה, אגם, מפל, מסלולי הליכה והמון עצים (שלכת). כולם מפורטים במפה שתקבלו בעת התשלום. שווה להצטייד במים וצידה לדרך ולנוע בנחת מאתר לאתר. אפשר לבלות שם יום שלם, ואפילו יותר. בכל מקום מוצבים שלטי אזהרה מפני התנגשות באייל הקורא (Moose) – אותה חיה גדולה בעלת קרניים ענקיות. 

אני מעריכה את הבילוי במקום בשעתיים בערך, עם עצירות קצרות. תלוי כמובן בכם.

תגיעו ל Conway ופנו לכביש 302. באזור יש גם מרכז קניות ענק! מאות חנויות מפעל ממוקמות ב-North Conway לאורך כביש 302 וביניהן מגרשי חניה, בתי מלון ומסעדות. החנויות מפוזרות לאורך מספר ק"מ כך שאם רוצים לקנות משהו כדאי לבדוק מראש מה ואיפה. לינה באזור זה.

יום 14:

כביש  302 יוביל אתכם להר וושינגטון ואז תוכלו להחליט האם לטפס עליו (נוסעים למעלה עם הרכב ולא ברגל!!) או לא לפי תנאי מז"א והראות. לפני שעולים להר, חשוב לברר את תנאי מזג האוויר למעלה וכן לוודא שיש ראות סבירה. ההר מושך אליו מבקרים רבים והתורים בכניסה עשויים להיות ארוכים מאד. אם יש זמן, המשיכו ל - Franconia Notch  זהו נקיק סלע שנוצר במשך עשרות אלפי שנים ויש בו מסלול הליכה מהנה. במזג אוויר יפה מומלץ לטפס בקרונית להר קאנון (Cannon). אתר אינטרנט: www.newhampshire.com בסיום הטיול שימו פעמיכם מערבה. כתלות במקום הלינה הנסיעה תהיה  לכיוון העיר מונפלייה - בירת ורמונט. (Montpelier), או לווטרברי   ניתן להתאוורר ולטייל טיפה ברחוב הראשי שעובר ליד קפיטול המדינה, בעל כיפת הזהב. העיירה הבאה במסלול היא ווטרברי (Waterbury), נסיעה של כ 12 ד' מערבה, בה נמצא מפעל הגלידות של בן אנד ג'ריס. הסיור במפעל כולל צפייה בסרטון על המקום ואורך כחצי שעה. במהלכו ניתן לראות את תהליך ייצור הגלידה ובסופו מקבלים כדור גלידה. לשיקולכם - אם להיכנס. לינה באזור

יום 15: 

סעו אל העיר Burlington, על שפת אגם שמפליין. המרחק הוא 28 מייל, כ- 30 ד' נסיעה. תוכלו לשוטט מעט במדרחוב ואז קחו מעבורת וחצו את האגם למדינת ניו יורק (אתר המעבורות:www.ferries.com). השיט אורך כ-25 דקות לכיוון port kent ולאחריו ניסע ל-   Ausable Chasm,  על כביש 303 שם נראה את מפלי הקשת (Rainbow Falls) . הכניסה עולה כ-10 דולר לאדם ועבור כ-10 דולר נוספים ניתן לעשות ראפטינג. מדובר במסלול נופי רגוע, בו רואים את זרימת הנחל. לקראת סוף המסלול, ניתן לרדת לרפטינג, שהוא למעשה שיט רגוע, יחסית. בסוף המסלול מופעלים שאטלים (חינמיים) המחזירים למרכז המבקרים, בקרבת המפלים. ניתן להמתין לאלו שעושים ראפטינג בסוף המסלול או במרכז המבקרים. אתר האינטרנט: http://www.ausablechasm.com/. משך זמן הרפטינג לא מצוין, מניחה שלא יותר משעה.

המשיכו בנסיעה לכיוון מונטריאול כאשר אני ממליצה לעצור בדרך ללינה באזור העיר Plattsburgh. יש באזור Outlets.

יום 16: 

אם עצרתם בדרך, ממשיכים בנסיעה עד למונטריאול לביקור משפחתי. מה יש לראות במונטריאול?

מונטריאול היא העיר השנייה בגודלה בקנדה אחרי טורונטו. העיר מונה 1.9 מיליון תושבים ובאזור המטרופולין של מונטריאול מתגוררים 3.8 מיליון תושבים. היא העיר הגדולה בפרובינציית קוויבק, והעיר דוברת הצרפתית השנייה בגודלה בעולם, אחרי פריז.  רק כחמישית מתושבי העיר דוברים אנגלית כשפת-אם. העיר שוכנת על אי במפגש הנהרות סנט לורנס ואוטאווה. 74 איים נוספים נמצאים בתחום השיפוט של העיר. העיר בנויה סביב להר שעל שמו היא נקראת: Mont Royal. 

Biodome de Montreal

 זוהי אטרקציה מצויינת לכל המשפחה וילדים בכל הגילאים. מדובר במתקן ענק, הממוקם בעיר, שנבנה במקור עבור המשחקים האולימפיים של 1976. כיום מאפשר למבקרים בו לעבור בין ארבע מערכות אקולוגיות שונות, הנמצאות ביבשת אמריקה: יער טרופי, האופייני ליערות הגשם של דרום אמריקה, יער Laurentain שהוא העתק המדבר בצפון אמריקה, העתק של מפרץ סנט לורנס ואזורי הקוטב. כל המערכות שוכנות במתחם הגדול הזה ומציגות גם מגוון של בעלי חיים, בתי גידול שונים ועוד. זוהי אחת האטרקציות המעניינות וידועות בעיר, שלא כדאי לכם לפספס. אתר אינטרנט: www.biodome.qc.ca

כתובת: 4777 av. Pierre-de-Coubertin טלפון: : 514-868-3000 שעות פתיחה: פתוח מדי יום, מהשעה 9 בבוקר ועד 5 אחר הצהריים.  הפלנטריום של מונטריאול (Planetarium de Montreal) – מצגות מולטימדיה מרהיבות, מופעי חקר החלל והכוכבים ומסע בחלל הם רק חלק מהדברים שתוכלו לצפות בהם במקום המרתק הזה. אין ספק שמדובר בחוויה לכל המשפחה. בכל שנה, לקראת חג המולד, החל מנובמבר ועד תחילת ינואר מתקיים המופע "Season of Light" באנגלית ובצרפתית. Atrium Le 1000  - משטח מקורה של החלקה על הקרח ממש בלב העיר. אפשר לשכור סקייטים או לשבת במסעדה שבמקום. 

האצטדיון האולימפי  (Stade Olympique)

 איצטדיון זה שימש כמרכזם של המשחקים האולימפיים של שנת 1976 ובעל צורה יוצאת דופן. ביום בהיר ניתן לראות ממנו את כל נופיה של מונטריאול. הקומפלקס כולל אצטדיון ובו 56,000 מושבים, המיועדים לאירועי ספורט ומוסיקה. מרכז הספורט בקומפלקס כולל בריכות שחייה, הפתוחות לכל השחיינים ולשיעורי השחייה, כולל אחת עמוקה מאד, המיועדת לצלילה.

יום 17: 

אם תבחרו לטייל לעיר קוויבק - זהו טיול ארוך - שעתיים וחצי נסיעה לכל כיוון. 

מה רואים בקוויבק? העיר קוויבק היא בירתו של מחוז קוויבק, השוכנת בדרום-מערב המחוז, על נהר סנט לורנס (St Lawrence). .הנהר הוא אשר העניק לה את שמה, שפירושו בשפת האלגונקווין בה דיברו האינדיאנים ששכנו בעבר באזור: "המקום בו הנהר הולך ונהיה צר". בביקור בקוויבק אפשר לעתים לשכוח שאתם מטיילים בצפון אמריקה. היא נחשבת לעיר האירופאית ביותר ביבשת, ו-170 אלף תושביה דוברים צרפתית. העיר העתיקה (Old Quebec; Vieux-Quebec)  הוכרזה על ידי ארגון אונסק"ו כאתר מורשת עולמית והיא מוקפת חומה. חלקה ממוקם על צוק, וחלקה למרגלותיו. קיים סיור רגלי שמקיף את כל המקומות המעניינים בעיר - כך ניתן לחסוך זמן https://www.toursvieuxquebec.com/fr/page/accueil אבל כמובן שניתן לטייל גם עצמאית: בקרו במצודה של קוויבק (The Citadelle) :

המקומיים מכנים אותה "הגיברלטר של אמריקה". בניית המצודה של קוויבק החלה ב-1820 ונמשכה שלושים שנה. צורתה מצולע מוזר וזוויתי, ובקיץ נערכים בה טקסי החלפת משמרות, המלווים בתזמורת צבאית ובעז המיוחדת של גדוד 22 המלכותי. במצודה ממוקם מאז 1950 המוזיאון של גדוד 22 (Royal 22 Regiment Museum), הסוקר 300 שנה של היסטוריה מאז השלטון הצרפתי ועד ימינו אנו. הביקור במצודה הוא באמצעות סיורים מודרכים בלבד. הסיור הממוצע הוא בן שעה, והוא נערך בצרפתית או באנגלית. הנמל העתיק והרכבל (Vieux-Port)
אזור הנמל העתיק בעיר התחתית שופץ במרוצת השנים והפך לאזור בילויים וקניות נעים. אפשר לצאת מהנמל לנסיעה קצרה ברכבל ה-Funicular הקטן הפועל במקום יותר ממאה שנה, ועובר דרך הכיכר המלכותית, טיילת דופרין (Dufferin Terrace) ועוד. רובע פטי שמפליין (Petit Champlain)
רובע מקסים וציורי בין הנהר לרגלי הצוק עליו יושבת העיר העילית, בסמוך לכיכר המלכותית. בתיו הישנים שופצו וכיום פועלים בהם חנויות, בתי מלאכה, גלריות, בתי קפה וביסטרו. פארק הארטילריה (Artillery Park)
ליד שער סנט ג'ון (St John`s Gate), אחד מארבעת שערי חומת העיר) נמצא האתר ההיסטורי הלאומי פארק הארטילריה, ובו בניינים היסטוריים רבים שנבנו על ידי הצרפתיים והבריטים. המעניינים שבהם הם Dauphine Redoubt מ-1712 ומגורי הקצינים מהמאה ה-19. מפלי מונטמורנסי (Montmorency Falls) http://www.frommers.com/destinations/quebeccity/0142020484.html כעשרה קילומטרים ממזרח לעיר, לא רחוק מהאי אורלינס, נשפכים מפלי מונמורנסי מגובה של כשבעים מטר. רכבל עולה לראש המפל, ובקיץ נערכת תחרות זיקוקים מרהיבה בשמיים מעל. לא בטוחה שגם בספטמבר... 

יום 18: 

צאו בבוקר לכיוון אלף האיים. ניתן לקחת שייט מהצד הקנדי  עם סירות היוצאות מ Gananoque. חוצים את העיירה ומגיעים עד קו המים שבסמוך אליו ממוקם המשרד של חברת השייט "Gananoque Boat Line", שם רוכשים את הכרטיסים לשייט. www.ganboatline.com  שייט קצר של שעה בין האיים הוא מספק בהחלט. במהלך השייט אפשר להתרשם מהאחוזות הגדולות שנבנו על האיים ולשמוע את והמדריך מספר סיפורים על המיליונרים שבנו כאן את בתיהם. מכאן המשיכו בדרככם לטורונטו. 

יום 19:

מה יש לראות בטורונטו? יש!

התחילו או סיימו את היום בגן החיות של טורונטו: מקום חובה! זהו אחד מגני-החיות הגדולים בעולם, עם נציגות מרשימה לעולם החי. אפשר בקלות להעביר פה חצי יום, אך קחו בחשבון כי כרטיס הכניסה לא כולל שימוש במתקנים שונים הפזורים בגן (אין הרבה כאלה). תזכו גם לנוף יפה של שלכת צבעונית ומרהיבה.

כתובת:

Meadowvale Road, Scarborough

שעות פעילות: משתנות בין העונות. בחורף הגן נפתח מאוחר יותר בבוקר ונסגר מוקדם יותר בערב. התעדכנו באתר האינטרנט.

אתר אינטרנט:www.torontozoo.comמגדל ה:  CN- זהו האייקון הידוע ביותר בקו הנוף של העיר והאתר הראשי ברשימת אטרקציות מרכזיות בטורונטו ויכול להוות סמן ניווט עבורכם בכל פעם שתלכו לאיבוד. מעבר לזה, הוא גם אטרקציה תיירותית ראשונה במעלה: אין עוד הרבה מקומות בטורונטו בגובה 553 מטרים מהם תוכלו לזכות בנופים מרהיבים של העיר (בעצם, אין עוד בכלל מקום כזה). כמובן שיש שם גם מסעדה, חנות מזכרות ועוד אפשרויות מפתות לבזבז כסף. מחירים, שעות פתיחה ופרטים נוספים תמצאו באתר האינטרנט של המגדל.

כתובת: 301 Front Street West, בין ה- Sky Dome ל- Metro Toronto Convention Centre. אין סיכוי שתפספסו.

טלפון: 416-8686937

אתר אינטרנט:www.cntower.ca

ה- PATH זוהי טורונטו תחתית, עיר שלמה שנבנתה מתחת לאדמה בכדי לאפשר לתושבים לעבור את החורף המקפיא בשלום. מדובר בלא פחות מ-27 ק"מ (!) של חנויות, מרכזי בידור ושירותים שונים, מהם ניתן לצאת ישירות לבניינים חשובים בעיר כמו מגדל ה-CN, מרכז התערוכות, בית העירייה ועוד. באתר של עיריית טורונטו ניתן להוריד קובץ PDF של מפת ה-PATH. בילוי נעים. אתר אינטרנט:www.toronto.ca/path

איי טורונטו: האיים נחשבים לאחד הפארקים הגדולים והאהובים ביותר בטורונטו, והסיבות לכך די ברורות – הגנים יפהפיים, מים מקיפים אתכם מכל עבר וזהו גם המקום הכי טוב להשקיף לעבר קו הרקיע של טורונטו. הפארק מחולק לשלושה אזורים: האי המרכזי, האי וורדס (Wards) ונקודת הנלנס (Hanlan’s Point), וישנן מעבורות לכל אחד מהם. אז אם מתחשק לכם לדווש קצת במסלולי רכיבה נחמדים, או אולי דווקא לפצוח בברביקיו משפחתי מול נופי העיר והים – בואו לאיים. קפיצה קטנה מהמרכז ואתם בשיא הטבע. כתובת רציף המעבורת: המעבורת יוצאת מה- Queen`s Quay Terminal, שנמצא בתחילת רחוב Bay. 

לעת ערב:

קנסינגטון מרקט (Kensington Market): כמה צעדים מצ`יינהטאון ואתם נוחתים בסיקסטיז. קנסינגטון מרקט היא שכונה היפית, צבעונית ומגניבה ביותר עם חנויות נהדרות ומסעדות טובות. זה המקום לקנות בגדים שאין בשום מקום אחר, לצלם אנשים שאין בהרבה מקומות, לאכול אוכל שיש רק פה (אורגני וכדומה) ולספוג אווירה רגועה וכייפית.

כתובת: שדרות קנסינגטון. :Yonge Street רחוב יונגה הוא אחד הרחובות הידועים ביותר בטורונטו, וזכה לתואר המכובד "הרחוב הארוך ביותר בעולם". לא בדקנו בעצמנו, אבל בכל מקרה מדובר במשהו גדול עד מאוד. שיטוט לאורך הרחוב יציג בפניכם את פניה המגוונים של העיר: העושר האתני, אינסוף הזהויות, המון אפשרויות לשופינג פרוע, מסעדות טובות (ורעות) וזו רק ההתחלה.  לשיקולכם האם לצאת מטורונטו לקראת אחר הצהריים ולהגיע למפלי הניאגרה ללינה או לצאת למחרת בבוקר למפלים.

יום 20: 

היעד הבא הוא מפלי הניאגרה. נסיעה של : מפלי הניאגרה הם שני מפלים אדירים הנמצאים בנהר הניאגרה, המהווה את הגבול בין מדינת ניו יורק, ארה"ב לאונטריו בקנדה.

המפלים האמריקנים נמצאים בצידו האמריקאי של הגבול וזורמים בהם רק כעשרה אחוז מכלל המים במפלים. גובהם: 55 מטרים ורוחבם 330 מטרים. מימין למפלים האמריקנים יש מפל קטן יותר שהופרד מהמפלים האמריקנים ע"י כוחות הטבע ושמו: מפל ההינומה, Bridal Veil Falls.  בין שני החלקים של המפלים האמריקנים מפריד אי העיזים .Goat Island המפלים הקנדים נקראים מפלי הפרסה והם ממוקמים בצידו הקנדי של הגבול. גובהם 52 מטרים ורוחבו 750 מטרים. המסה האדירה של מים הזורמת במפלי הפרסה מעניקה להם צבע ירוק. העומק הממוצע של המים בתחתית המפלים הוא 52 מטרים, כעומק המים בנהר. המים מגיעים למפלי הניאגרה מארבעה מתוך חמשת האגמים הגדולים. מהמפלים המים זורמים במורד נהר ניאגרה, נשפכים לאגם אונטריו, משם לאורך נהר St. Lawrence ולבסוף לאוקיאנוס האטלנטי. הפרש הגבהים בין אגם ארי (שהוא האגם הקרוב ביותר למפלים) לאגם אונטריו אליו נשפכים המפלים הוא 99 מטרים, כאשר כמחצית מהבדלי הגובה נגרם ע"י המפלים עצמם. בצד הקנדי: צד זה מרשים יותר. כאן ניתן לראות את המפלים מכל זווית ומכל כיוון: ממגדלי תצפית, ממערות בתחתית המפל, מסירות, מרכבל ומראש המפלים.

חוויה מיוחדת במינה היא לראות את המפלים מוארים בלילה, ולכן, אתם תלונו בצד זה של המפלים בכדי לחזות במחזה. את היום תתחילו בשייט אל המפלים עם: עלמת הערפל Maid of the Mist. הסירה המקורית של "עלמת הערפל" הושקה כבר בשנת 1846 כסירת מעבורת החוצות את נהר הניאגרה מתחת למפלים. הן העבירו נוסעים, דואר ומטענים. הספינה היתה מגושמת למדי, אך יכלה להעביר מרכבה וארבעה סוסים. לאחר שבשנת 1848 הוקם הגשר התלוי הראשון מעל הנהר, החלו להשתמש בסירות כספינות טיול, המתקרבות ככל האפשר למפלים, מה שממשיך עד היום. מגמה תיירותית זו פרחה ושגשגה ובשנת 1854 נבנתה הספינה השנייה. זו אחת האטרקציות העתיקות ביותר בצפון אמריקה. מאז נבנו ספינות רבות (11 במספר) ו"עלמת הערפל" נבחרת מדי שנה כאטרקציה מספר אחת של מפלי הניאגרה. הספינה החדשה ביותר נבנתה בשנת 1997, היא בעלת סיפון כפול ויכולה להכיל עד 600 נוסעים בכל הפלגה. העליה לספינה מהצד הקנדי היא ליד CLIFTON HILL ממעלית: Maid of the Mist Plaza . מספר הטלפון בצד הקנדי: 905-358-5781. הסירות יוצאות מדי 15 דקות משני צדי הנהר. הן פועלות החל מה- 4 במאי ועד ה- 24 באוקטובר. שעות הפעילות משתנות בהתאם לעונה. בקיץ הן פועלות בין השעות 9 בבוקר ועד 19:45 בערב. משך ההפלגה כחצי שעה. בעלייה לסירה מקבלים מעיל גשם ארוך, מכיוון שההפלגה היא חוויה מרטיבה למדי. הסירה מפליגה לבסיס המפל האמריקאי ומפל הפרסה הקנדי. שעון הפרחים: זהו אחד מסמלי העיר, הידועה בגניה הרבים. הוא נבנה בשנת 1950 בהשראת שעון הפרחים שבאדינבורו, סקוטלנד, ונחשב לאחד משעוני הפרחים הגדולים בעולם. קוטרו: 12.2 מטרים. הפרחים בשעון מוחלפים פעמיים בעונה. בכל פעם נשתלים בו כ- 15,000 שתילים. באביב נשתלות בשעון סיגליות. השעון תוכנן, נשתל ומתוחזק ע"י אגודת ניאגרה פארק Niagara Park Commission. השעון ממוקם כ- 2.5 קילומטרים צפונית לגנים הבוטאניים של ניאגרה. דברים נוספים שניתן לעשות בצד הקנדי: (לא חובה) יש שני מגדלי תצפית: מגדל "סקאילון" Skylon Tower ומגדל מינולטה. גובהו של מגדל סקאילון 235 מטרים והוא הגבוה מבין שני המגדלים. מגיעים למרפסות התצפית, אחת חיצונית ואחת פנימית במעליות זכוכית. במרומי המגדל מסעדה מסתובבת ממנה נשקף נוף מרהיב. מספר הטלפון הוא: 905-356-2651. מגדל מינולטה הוא הותיק יותר, נבנה בשנת 1962 אך שופץ לאחרונה. גובהו כ- 160 מטרים ולו רחבת תצפית פנימית ובמרומי המגדל מסעדה בשם: Pinnacle Restaurant.בתחתית המגדל קומפלקס חנויות. העלייה לשני המגדלים בתשלום. "גשר הקשת" Rainbow Bridge חוצה את נהר הניאגרה ומפריד בין ארה"ב וקנדה. נשקף ממנו נוף פנורמי של המפלים. בימי שמש ניתן לראות קשת גדולה דרך הרסס של מי המפלים. אטרקציה מומלצת נוספת היא "המסע מאחורי המפלים" Journey Behind the Falls" .  יורדים במעליות החצובות בסלע מרחבת "סלע השולחן" Table Rock House, עוברים במנהרות באורך של 46 מטרים אל שתי נקודות תצפית ייחודיות: האחת מאחורי מפלי הפרסה והשנייה לצד המפלים. המחיר כולל מעילי גשם להגנה מפני רסס המים העז. פתוח כל ימות השנה. Great Gorge Adventure הוא מקום נוסף בו ניתן לרדת במעליות ומנהרות את רחבת תצפית, ממנה ניתן לראות את אזור המערבולות Whirlpool Rapids. ניתן ללכת בסמוך לנהר הסוער בטיילת בשם: Whitewater Boardwalk שאורכה 305 מטרים. המעליות נמצאות במרחק של 3.2 ק"מ במורד הנהר מהמפלים.

מי שעדיין לא נרטב מספיק יכול לנסות לשוט בספינת מנוע מהירה בשם: Whirlpool Jet המפליגה במים הסוערים של נהר הניאגרה עד לאזור המערבולות הסוער במיוחד. גם כאן כמובן מקבלים מעילי גשם אך נרטבים כהוגן. חוויה יבשה יותר היא לצפות בסרט IMAX תלת מימדי על מסך ענק בגובה 6 קומות המתאר את עלילות הגבורה של אנשים שונים במפלים, אסונות ונפלאות המפלים לאורך ההיסטוריה. בסמוך מוזיאון קטן בשם : The Daredevil Adventure ובו מוצגים הקשורים לאנשים שניסו לעבור את המפלים. פתוח כל ימות השנה. הכניסה למוזיאון כלולה בכרטיס הכניסה לסרט. חוויה יקרה יותר, אך מרשימה במיוחד היא טיסה במסוק מעל המפלים והנהר - אם בא לכם!. 

אוכל: יש מסעדות רבות. יש המלצות על מסעדה יוונית בשם: Koutouki

  ברחוב  5745 Ferry Street Niagara Falls, ON. טלפון (905) 354-6776:Keg- מסעדה המצויה ליד המפלים, במלון of Embassy Suites Hotel בקומה 9 וניתן להשקיף ממנה על המפלים. מסעדת RiverSide - מסעדת אכול כפי יכולתך.  יום 21:הצד האמריקאי:שימו לב - ככל שתירצו להחנות את הרכב קרוב יותר למפלים כך עלות החניה גבוהה יותר. לכן אני ממליצה להחנות טיפה רחוק ולעלות על אוטובוס שנקרא "We Go" ולנסוע ולחזור איתו. שימו לב, יש מספר מסלולים. http://www.wegoniagarafalls.com/  נקודת התצפית הטובה ביותר על המפלים מהצד האמריקאי היא מגדל "פרוספקט פויינט"Prospect Pointמעין בליטת סלע שמעליה מגדל המתנשא לגובה 85 מטרים מעל המפלים. מראש המגדל תצפית מרהיבה על כל המפלים והוא פתוח כל ימות השנה. (בקיץ: 8-23 ובחורף: 10-22). הכניסה בתשלום. מהמגדל יורדות מעליות אל הערוץ לגובה המים, אל מעגן ספינות המעבורת "עלמת הערפל". אי העיזים נמצא בין שני המפלים. אפשר להגיע אליו ברכבות מיניאטוריות או בהליכה רגלית על גשר. מעליות מוליכות אל מערת הרוחות Cave of the Wind. מקבלים לפני הכניסה למערה כובע ומעיל פלסטיק ומגפיים מיוחדות ונכנסים דרך מנהרות תת קרקעיות אל המפלים (דמי הכניסה כוללים את השימוש בציוד). המנהרות מובילות לאורך כ- 200 מטרים אל מישורי התצפית, שם רואים ומרגישים את המפלים העצומים ורואים את הקשת הססגונית הנוצרת. מנהרות אחרות מובילות אל מאחורי הקלעים של מסך המים. טיסה נעימה וחזרה בטוחה לארצנו הקטנטונת..