יום 1 – נחיתה בפרנקפורט ונסיעה למיינץ:

הגעה לנמל התעופה פרנקפורט בשעות הבוקר.

כתובת שדה התעופה: 60547, Frankfurt am Main, Germany

ממוקם 8 ק"מ ממרכז העיר. אתר אינטרנט: www.airportcity-frankfurt.com

יש לעקוב אחרי השילוט  car rental  בכדי להגיע לאזור החברות להשכרת רכב.יציאה משדה התעופה לכיוון מיינץ.

לשיקולכם, האם לחפש קודם מקום לינה ואז לטייל או להיפך.

נהר הריין: ריין הוא נהר שאורכו 1,233 קילומטר (הנהר הארוך במערב אירופה) אשר מקורותיו בהרי האלפים בדרום שווייץ ובצפון איטליה והוא זורם צפונה דרך אגם קונסטנץ, גרמניה והולנד עד שנשפך לים הצפוני. יובליו העיקריים של הריין הם הנהרות ארה, נקר, מיין ומוזל; והוא מחולק באופן מסורתי לריין הגבוה עד בזל, הריין העילי עד בינגן, הריין המרכזי עד בון, ולריין התחתי.

משמעות השם ריין היא "זה אשר זורם" ומקורו בשורש הקלטי "reie" שמשמעותו להזיז, לזרום, לשטוף ולרוץ.

אף שהריין עובר דרך עוד מספר מדינות ובהן שווייץ, ליכטנשטיין, אוסטריה, צרפת והולנד, חלק הארי של הנהר זורם דרך אדמת גרמניה ומשמש אותה לצורכי תעשייה ומסחר וכנתיב מים. חגיגות ופסטיבלים רבים נערכים לכבודו, אך גם עימותים צבאיים רבים נערכו על רקע נהר הריין במהלך ההיסטוריה.

מיינץ (מגנצא היהודית): 

מיינץ היא עיר הבירה של חבל הריין שבגרמניה.  קירבתה לעיר פרנקפורט ולשדה התעופה שלה הופכת אותה לתחנה נוחה ונחמדה לביקור, על אם הדרך. האתר הבולט ביותר במרכז מיינץ הוא הקתדרלה מאבן הגיר האדומה, St. Martins Dom, המוקפת בבתים מהמאה ה-18. בחלל הכנסייה המרווח נמצאים קבריהם של הארכיבישופים, היוצרים למעשה מחזה מרהיב של פסלים מהמאה ה-13 ועד המאה ה-19. אתרים מרכזיים נוספים בעיר הם כיכר השוק היפה, בה נערך שוק ססגוני בימים שלישי, שישי ושבת; כנסיית St. Ignaz המפוארת וכנסיית St Stephan הגותית, בה תמצאו 9 ויטארז'ים יפים של האמן מארק שאגאל, המסמלים את הפיוס בין צרפת וגרמניה, בין הנצרות והיהדות וכן מוזיאון הדפוס.

מיינץ משמשת גם כשוק היינות החשוב בגרמניה.

בנה המפורסם של העיירה הוא יוהאן גוטנברג - ממציא הדפוס. בעיר יש פסלים שלו ואת מוזיאון גוטנברג שכדאי לראות.

יום 2: סיום במיינץ ונסיעה לכיוון בינגן ובכרך: 30 ק"מ

ניתן להתחיל את הבוקר בטיול קצר על הטיילת לאורך הריין. ניתן לעשות את הנסיעה לאורך הריין בן בגדה הצפונית (כביש 42) שלו והן בגדה הדרומית (כביש 9). אפשר לשלב בין 2 הגדות ולעבור מצד לצד באמצעות גשרים. המרחקים ממקום למקום אינם גדולים ו"לוקחים את הזמן" מטיילים לאט, מתבוננים בנוף ובטירות הפזורות. זה כל היופי!

בינגן ובכרך הן ערים דומות. בכרך יקרה יותר ולכן מומלץ לישון באזור בינגן ולטייל בבכרך. באזור זה הומצאו הנקניקיות הגרמניות המפורסמות.

בסמוך לבינגן תראו על אי באגם את מאוסטורם (Mauseturm), "מגדל העכבר". לפי האגדה, הארכיבישוף האטו השני היה אדון אכזר ששילם מחיר כבד על חטאיו: הוא נרדף לטירה ע"י עכברים, שהמשיכו איתו לתוך הטירה ואכלו אותו חי.

המשיכו לאורך הנהר ועברו את העיירה אסמנזהאוזן (Assmannshausen). קצת לפני בכרך (Bacharach) עברו את הנהר במעבורת וסעו לכפר זה. חזית גדת הנהר הפשוטה מסתירה כפר ציורי של בתי עץ ואבן מימי-הביניים, בעיקר סביב כיכר השוק. כשתעזבו את בכרך, שימו לב לטירה בודדת נטושה על אי בנהר.

בלו באזור וחפשו מקום לינה.

יום 3: בופארד:

המשיכו צפון-מערבה עם הנהר (כביש 9) עד אוברווסל  (Oberwesel). המשיכו בדרך המתפתלת מעלה בכיוון טירת שונבורג (Schönburg) התלויה גבוה מעל הכפר. החנו את רכבכם מתחת לקירות הטירה, חצו את גשר העץ הנפרש מעל התעלה המבודדת את הטירה על הסלע שלה וטפסו במעלה אבני-הדרך, שיובילו אתכם דרך הטירה אל המלון שבראשה.

המשיכו צפונה. מעבר לעיקול הבא בנהר מופיע סלע Loreley (הזרמים סביבו מתפרצים בחוזקה לתוך הנהר ומסוכנים מאוד). סעו עוד והיכנסו לסאנקט גואר (St. Goar) כדי להגיע למבצר ריינפלס (Burg Rheinfels).המשיכו לכיוון בופארד (boppard) - בעיירה יש רכבל בשם גדאונסק - עולים עימו לתצפית ורואים מלמעלה את חיבור המוזל והריין. אזור זה הוא מרכז האופניים של המוזל ומומלץ לעשות רכיבה קצרה לאורך הנהר... (אם יש לכם כוח..) מרחק - 43 ק"מ. 

ישנים בסביבה או שממשיכים לקובלנץ הקרובה. לשיקולכם.

יום 4: קובלנץ - עמק המוזל:

מבלי להתרחק מהנהר, סעו כ-20 דקות עד לשולי העיר קובלנץ (Koblenz). לפני שתפנו ותעברו את הנהר לכיוון העיר, סעו עוד כמה קילומטרים צפונה בכביש 42 ותגיעו אל מבצר ארנברייטשטיין (Festung Ehrenbreitstein), המשקיף על שני הנהרות - מוזל (Mosel) וריין. אפשר לעלות למרומי המבצר בכביש, בהליכה רגלית או ברכבל.

העיר קובלנץ שוכנת בנקודת המפגש שבין נהר המוזל (Mosel) לנהר הריין. המפגש יצר יתרון אסטרטגי שזוהה כבר בימי הרומאים שהקימו כאן יישוב. נקודת המפגש, שנקראת "הפינה הגרמנית" (Das Deutche Ack), סייעה לפריחתה הכלכלית של העיר בימי הביניים לאור שליטתה בסחר שהתנהל בנהרות. בניגוד לערים שבהן הושם הדגש על העיר העתיקה, כאן מעניין לראות את נקודת המפגש בין הנהרות שמזכירה במידה לא מבוטלת את החיבור בין הדנובה לנהר אין (Inn) בעיר פאסאו (Passau). בלשון היבשה שבזווית שבין שני הנהרות נבנה מונומנט לכבוד הקיסר וילהלם הראשון שנועד להנציח את גרמניה המאוחדת. מהמונומנט נמתחות במקביל שתי טיילות. מכאן אפשר להשקיף על מבצר איירנבריישטיין (Ehrenbreistein)  הענקי שנמצא מצדו הצפוני של הריין.ניתן לישון בסביבות העיר הזו וממנה לצאת לטיולים בסביבה בעיירות טרייר, ליי וקוכהם ולבלות בשפע האטרקציות שהנהר מציע - קייאקים, ירידים בחודשי הקיץ ועוד..לפני שעוזבים את המקום כדאי להתיישב באחד מבתי הקפה שבטיילת ולטעום את אחת העוגות שהעיר התברכה בהן.

יום 5: קוכהם:

הנתיב הצמוד לנהר המוזל שמתחיל בקובלנץ ומסתיים בעיר טרייר (Trier) מרתק לא פחות מהקטע שלאורך נהר הריין. בנוסף לטירות שמשני צדי הנתיב, חוצה כמה פעמים הנהר שמפלס דרכו בינות לכרמים עמוסי ענבים שמכסים את מדרונות ההרים. 

זוהי דרך היין הגרמנית (לא לבלבל בינה לבין דרך היין הצרפתית שנמצאת באזור אלזאס־לוריין).
יוצאים מקובלנץ ונוסעים דרומה באחד משני הכבישים המשיקים לנהר. כביש 49 בגדה המזרחית וכביש 416 בגדה המערבית מתחברים מדרום לטירת אלץ (Eltz) לכביש אחד שמספרו 49. חוויה מעניינת לא פחות היא לסעוד באחד המקומות המיוחדים שלאורך המסלול. במקצת הטירות נפתחו מסעדות שמספקות נוף מהמם ואוכל שמלווה ביינות מקומיים.
לאורך המסלול יש אפשרויות רבות למסלולי הליכה, טיולי אופניים, שייט.. ואוכל - מומלץ לשבת במסעדה שנמצאת על חורבות טירת לאנדסהוט (Landshut) שמעל העיירה ברנקאסטל־קוס.

Brucken Schenke היא מסעדה מומלצת נוספת, שונה אבל מעניינת, הממוקמת במבנה עתיק של שער שעובר מעל הכביש
כתובת: Brackenstrasse 33
טלפון: 6541818435־49 

קוכהם - אחת העיירות העתיקות האופייניות של גרמניה. סמוך לעיר נמצאת טירת רייכסבורג. הנוף הנשקף מהמצודה מרשים אך כדאי לעלות ברכבל לתצפית יפה יותר ולרדת ברגל דרך הכרמים. באזור יש עיירות נוספות ששוות ביקור כמו: בילסטיין או טראבן טראבאך הבנויה בסגנון אר נובו. או ליי.

יום 6: טרייר:

60 קילומטר מפרידים בינינו לבין טרייר, העיר העתיקה ביותר בגרמניה. היא הוקמה בתקופת הרומאים והם השאירו בה את חותמם. השריד הבולט ביותר שתופס מקום של כבוד בפרוספקטים של העיר הוא שער הכניסה לעיר פורטה ניאגרה (Porta Niagra). עוברים דרכו ונכנסים למדרחוב מלא בחנויות של מותגים. בהמשך אפשר לאתר שרידים של מרחצאות רומיים ואמפיתיאטרון.

אפשר לבלות כאן יותר מיום אחד..

יום 7: נסיעה לכיוון היער השחור - גוטאך:

היום נוסעים יחסית הרבה (כשעתיים עד שעתיים וחצי) לכיוון היער השחור.

היער השחור (בגרמנית: Schwarzwald) משתרע על פני שטחים נרחבים במדינת באדן וירטמברג שבגרמניה.

היער השחור נמצא בקצה הדרום-מערבי של גרמניה. מדרום הוא גובל בשוויץ ובמערב עם צרפת (נהר הריין).

אורכו של היער השחור מצפון לדרום כ-160 ק"מ, רוחבו בדרום מגיע לכ-60 ק"מ ובצפון ל-30 ק"מ.

היער השחור הוא ברובו שרשרת הרים בגובה בינוני. הפסגה הגבוהה ביותר היא פלדברג, שגובהו 1,493 מטרים. דרום היער השחור גבוה מצפונו, ורוב הפסגות הגבוהות נמצאות באזור הדרום. את היער חוצים נהרות ונחלים רבים. מקורותיהם של נהר הדנובה של נהר הנקר נמצאים ביער השחור.

היער השחור, או כפי שהוא נקרא בגרמנית ה- Schwarzwald, הוא אחד מיעדי התיירות המובילים של גרמניה. עיקר העניין באזור זה, כמתבקש משמו, הוא הטבע והנופים.

היער השחור הוא אחד היערות המרתקים, הצבעונים והמגוונים ביותר בעולם. הטיול ברחבי היער השחור יזמן לכם מפגש עם ערים וכפרים ציוריים, תושבים חברותיים, פולקלור, אגמים ובעיקר שעוני קוקיה- היער השחור מפורסם במלאכת הכנת שעוני הקוקיה ולרוחב האזור ודאי תיתקלו באינספור בתי מלאכה שכאלה. ללא ספק זו תהיה המזכרת הטובה ביותר שתוכלו להביא מהאזור. הערים באדן-באדן ו-פרייבורג הן הערים המרכזיות והיפות באזור בעוד האגמים היפים ביותר כאן הם טיטיזי (Titisee) ואגם קונסטנץ, במרחק לא רב.

העיירה גוטאך בה יש "מוזיאון פתוח". רוכזו בה 150 בתים עתיקים מאזור היער השחור מהמאה ה 15 ונחמד להסתובב.

יום 8: טרייברג:

טרייברג היא בירת שעוני הקוקייה. מעל העיירה יש גם מפלים הגבוהים ביותר בגרמניה. ניתן לטפס ולהגיע על גשרים לקצה המפלים או להגיע ברכב לחלק העליון ולרדת. לא הרחק, בפורטוואנגן נמצא מוזיאון השעונים הגדול ביותר בגרמניה.

יום 9: אגם טי טי זי, עיירות וכפרים אחרים:

עיירת הנופש טיטיזי מצויה ליד אגם טיטי. ניתן לשוט באגם ולרכב על אופניים מסביב לו. מלא מסעדות, בתי קפה וחנויות מזכרות. בעיירה נוישטאט יש הרבה בתי הארחה, בתי נופש וצימרים.

כפר נוסף ששווה ביקור : Todtmoos  - יש קונדיטוריה טובה בקצה המדרחוב של הכפר עם עוגות שטרודל ועוגת היער השחור כמובן! 

יום 10: פרייבורג:

פרייבורג היא בירת היער השחור הדרומי. אסור להחמיץ. עיר סטודנטיאלית נהדרת, מקסימה. כיכר גדולה עם קתדרלה מרשימה בה נערכים קונצרטים. בכיכר בית העיריה ובתי קפה

בכיכר הראשית תמצאו את הקתדרלה היפה Munster Unserer LeibenFrau, שצריחיה מתנשאים מעל לכל הפסגות. בתוך הקתדרלה, פסלים מהמאה ה- 14מתארים חטא ופיתוי. זכוכיות הויטראז` היפהפיות מהמאה ה-14 שבמרכז הכנסייה נתרמו ע"י הגילדות השונות, וכל חלון מציג את הסמל של הגילדה שתרמה אותו.ביום בו בקרנו התקיים בכנסיה קונצרט ווקלי - מוסיקה כנסייתית שמימית. פעם בשבוע מתקיים בכיכר המרכזית שוק - פרחים, ירקות ודברים טובים. כל כך אסתטי, כל כך מריח טוב, אם תנשמו עמוק תוכלו גם אתם לדמיין את הריח. שלושה בניינים יפים במיוחד נמצאים בצד הדרומי של הכיכר הראשית: "בית המסחר (Kaufhaus) האדום עם גג תלול וצריחים חדים, ה- Erzbischofliches Palais (ארמוןהארכיבישוף) בסגנון הבארוק, וה- Haus zum Schonen Eck, שמשמש כיום כביתהשל האקדמיה למוזיקה. נחלים קטנים זורמים במורד כל רחוב בין הקתדרלה ושערהשוואבי (Swabia Gate). הנחלים הקטנים האלה הם סימן ההיכר של העיר ולעיתים שטים בהם ברוורזים וברבורים באמצע העיר.
פרייבורג הצעירה והסטודנטיאלית שוקקת חיים. הרחובות מלאים בהמולת צעירים, סטודנטים ומרצים שמתערבבים בתיירים רבים שפוקדים את העיר היפה הזאת וממלאים את בתי הקפה והמסעדות הרבות שבה.

בכל סימטה, תחת כל עץ רענן תמצאו בית קפה ראוי לשבת בו, ללגום קפה ולהתבונן על העוברים ושבים. והכל כל כך אלגנטי, אסתטי ורגוע. כיף חיים.

בפרייבורג הונצחו שמותיהם של יהודים תושבי העיר שנשלחו למחנות ונספו בשואה על גבי המדרכות, באמצעות לבנים מוזהבות עליהם כתוב שמות היהודים שהתגוררו בבניין ותאריך גירושם.
בית הכנסת העתיק במרכז פרייבורג היה אחד מעשרות בתי כנסת שהועלו באש ונשרפו כליל בליל הבדולח.
ב- 22 באוקטובר 1940 נעצרו 6504 יהודי האזור,בפקודת מושל באדן באדן, ובהם כ- 300 מיהודי פרייבורג, וגורשו למחנה הריכוז GURS בצרפת. רבים מהם מתו ממחלות, רעב ועינויים. אלה שנותרו בחיים גורשו לאושויץ ולמיידנק ושם הושמדו.
לזכרם של יהודי פרייבורג הוצב בחזית תחנת הרכבת של העיר שלט צהוב ועליו השם GURS ומספר הקילומטרים אליו מפרייבורג: 1027.

יום 11: מיינהאו - אי הפרחים:

האי שימש בסיס אסטרטגי בתקופה הרומית.  במשך 500 שנה מהמאה ה- 13 ישבו בו אבירי המסדר הטאוטוני שבנו בו את המצודה הבארוקית היפה.
במאה ה- 18 הדוכס פרידריך הראשון מבאדן רכש את האי והניח את אבן הפינה לגן הענק שבו צמחים אקזוטיים שאין מגדלים בגרמניה. בתו ויקטוריה שהפכה למלכת השוודים העבירה את האי לבעלות המשפחה שהפכה אותו לאתר תיירות.
כיום מתגורר בארמון הרוזן לנארט ברנאדוט. באי צמחייה עשירה המשתנה בהתאם לעונות השנה. באביב: צבעונים ונרקיסים, מאי עד יוני גן ורדים בסגנון איטלקי ועוד.
בעלי חיים שונים כטווסים וברבורים מעוצבים ממאות אלפי שתילי פרחים.
אם באים עם רכב פרטי החנייה ליד הכניסה ויש ללכת כשני ק``מ עד האגם.
בקיץ האתר פתוח מהשעה 07:00 עד 19:00, כניסה בתשלום טלפון:0049075313030.

יום 12: שפהאוזן - מפלי הריין - ציריך או סביבותיה:

נוסעים לכיוון שפהאוזן בגבול שווייץ וגרמניה - אל מפלי הריין. את כלי הרכב מחנים בחינם במגרש החניה (צנטרל פארק), ולפי השילוט למפלים. המפלים נמצאים בצד השוויצרי. בצד הגרמני ניתן לנוע לאורך הגדה בשביל המוביל לנקודות/מרפסות תצפית יפות על מפלי הריין. רעם המפלים הוא אדיר וערפל המים מרטיבים את הצופים על המפלים והמראה מרהיב, אלו מפלי המים האדירים ביותר באירופה. כ- 1000 מטרים מעוקבים של מים לשניה מתנפצים מגובה 21 מ`, וברוחב 150 מ`. בצד השוויצרי ניתן להגיע גם בסירות ממש עד לסלעי המפל. הסירה עוצרת בין המפלים וניתן לרדת ולהגיע לראש הסלע המפוצל שבמרכז המפלים. מול המפלים משתרעת טיילת נחמדה (מיני מפלי ניאגרה שבארה"ב).מפלי הריין הם המפלים הגדולים ביותר באירופה והם מרשימים ביותר בזכות שפעת המים, הזרימה העצומה והנוף המקסים מסביב.הזרימה ממוצעת של המפלים מגיעה, הלוואי עלינו במפל התנור, ל 700 ממ"ק בשניה ולרוחב של 150 מטרים.בסוף היום ממליצה לנסוע לכיוון ציריך ללינה כדי לא לנסוע מוקדם בבוקר.

יום 12: ציריך - טיסה חזרה לישראל בשעות הבוקר:

טיסה לישראל מציריך. צריך להגיע לשדה 3 שעות לפני הזמן כדי להחזיר גם את הרכב.

כתובת שדה התעופה: Zurich Airport, Unique (Zurich Airport Ltd), PO Box, CH-8058 Zurich-Airport, Switzerland החזרת רכבים בחניון P2.