יום 1: ברוז'

ברוז' היא אחת מהערים העתיקות המשומרות ביותר במערב אירופה, עובדה שהפכה אותה ליעד התיירותי הפופולארי ביותר בבלגיה. זוהי עיר יפיפיה מימי הביניים, עם רחובות המתפתלים סביב תעלות צרות החותכות אותה לכל אורכה, בניינים עתיקים והמון צמחיה, שמכניסה לעיר חיים וצבע. 

האתרים המרכזיים של ברוז' הם: כיכר השוק העתיקה,  קתדרלת הדם הקדוש בה מצוי בקבוקון שאמור להכיל טיפה מדמו של ישו, בית העירייה המפואר ומוזיאונים שונים, בהם גם מוזיאון השוקולד.החלק העתיק של ברוז` מתפרס למעשה בין שתי כיכרות מרכזיות

 Markt ו-Burg  כיכר השוק (Markt) הייתה בעבר המרכז המסחרי של העיר ובהתאם לכך היא נתחמת בשלושה מצדדיה בבניינים מעוטרים מהמאה ה-19. בצדה הדרומי של הכיכר נמצא מגדל פעמונים מתומן שנבנה במאה ה-13, בימי הזוהר של העיר. בפנים המגדל, גרם מדרגות מוביל אל מרפסת ממנה ניתן להשקיף על העיר כולה. במעלה המדרגות, חולפים על פני חדר שם כתבי הזכויות של העיר ננעלו למשמרת. מן המגדל ניתן להשקיף אל המרפסת ממנה הכריזו כרוזי העיר על חוקים הגבלות חדשות שהוטלו על תושבי העיר. בתחתית המגדל נמצא המבנה המלבני של השוק המקורה, מבנה משוחזר מן המאה ה-13 שהיה מוקד ההתרחשות של העיר בימי הזוהר שלה. פה היה לב ליבה של התעשייה המקומית ומפה נשלחה הסחורה שיוצרה בעיר לכל רחבי העולם המוכר אז. 

שעות פתיחה: מדי יום בחודשים אפריל עד ספטמבר מ-09:30 עד 17:00 ומאוקטובר עד מרץ בין 09:30 עד 12:30 ומ-13:30 עד 17:00. הכניסה בתשלום.

מכיכר השוק, רחוב Breidelstraat מוביל אל כיכר בורג (Burg) הכיכר המרכזית השנייה של העיר. את צדה הדרומי של הכיכר מקשט גוש הבניינים היפה ביותר בעיר. במאה ה-9 נבנה במקום המבצר הראשון ממנו התפתחה למעשה העיר כולה, אך הוא הוחרב כליל ולא נותר ממנו זכר. אחד המבנים היפים ביותר במקום הוא בבזיליקת הדם הקדוש (Heilig  Bloed Basiliek) שזכתה לשמה בזכות בקבוקון המכיל טיפה מדמו של ישו, שהובא לכאן ב-1150 על ידי אציל שחזר ממסעות הצלב. הבזיליקה עצמה היא מבנה מהמאה ה-12 והיא מחולקת לקפלה עילית ותחתית, כשבעילית שמור בקבוקון הדם בארון כסף מפואר משובץ באבנים יקרות. מדי שנה, ביום בו מצוינת עלייתו של ישו לשמיים (באמצע מאי), הדם הקדוש מובל ברחובות העיר במסגרת תהלוכה צבעונית וטקסית ה-Helig-Bloedprocessie. בחדר האוצר הקטן ניתן לראות את הארון המשובץ אבני-חן בו מובילים את הדם הקדוש במהלך התהלוכה. 

שעות פתיחה: אפריל עד ספטמבר מ-09:30 עד 12:00 ומ-14:00 עד 18:00, אוקטובר עד מרץ מ-10:00 עד 12:00 ומ-14:00 עד 16:00 הכניסה חופשית, למעט חדר האוצר.

משמאל לבזיליקה נמצא בית העירייה היפיפה של העיר הStadhuis- , שחזיתו כולה מפוסלת. הפסלים מתארים את נסיכיה השונים של פלנדריה. כדאי להיכנס פנימה ולבקר באולם הגותי המדהים המקושט כולו בתיאורים של סצנות מהברית החדשה וציורים המתארים את ההיסטוריה של העיר. שעות פתיחה: אפריל עד ספטמבר מ-09:30 עד 17:00,  אוקטובר עד מרץ מ-09:30 עד 12:30 ומ-14:00 עד 17:00. הכניסה כרוכה בתשלום.  כרטיס הכניסה לבית העירייה כולל גם כניסה ל-Renaissancezaal Brugse Vrije , שנמצא גם כן בכיכר. כאן יש למעשה מוצג מעניין אחד בלבד- אח עצומה מעץ אלון ושיש הממוקמת באולם הישן של שופטי השלום. האח הושלמה ב-1531 לרגל חגיגות התבוסה של צרפת בפביה בשנת 1525, ועליה מפוסלות דמויות של הקיסר קרל החמישי וקרוביו האוסטרים-ספרדים. שעות פתיחה: מדי יום בין 09:30 עד 12:30 ומ-13:15/14:00 עד 17:00.

במרחק הליכה קצר דרומה לכיכר בורג, נמצא ה,Vismarkt - שוק הדגים מן המאה ה- 8 וגוש הבניינים הציוריים שסובב את כיכר Huidenvettersplein השוקקת. מכאן, רחוב Dijver בו יש מספר מוזיאונים. לא חובה להיכנס אליהם, בעיקר אם הבנתי שאתם לא חובבי אמנות...הרחוב משתרך לאורך התעלה מוביל למוזיאון גרנינגה (Groeninge   Museum) שבבית מספר 12 ובו אוסף מצוין של ציורים פלמיים מהמאה ה-14 ועד למאה ה- 20. שעות פתיחה: אפריל עד ספטמבר מדי יום בין 09:30 עד 17:00, אוקטובר עד מרץ בימים מדי יום למעט ימי שלישי בין 09:30 עד 12:30 ומ-14:00 עד 17:00. הכניסה כרוכה בתשלום, ניתן לקנות כרטיס משולב עם מוזיאוני ממלינג, Arentshuis ו-Gruuthuse.ב-Dijver 17  נמצא Gruuthuse Museum הממוקם בבית מן המאה ה-15 ובו אוסף מגוון של אומנות יפה. שעות פתיחה: אפריל עד ספטמבר מדי יום בין 09:30 עד 17:00, אוקטובר עד מרץ בימים מדי יום למעט ימי שלישי בין 09:30 עד 12:30 ומ-14:00 עד 17:00. הכניסה כרוכה בתשלום, ניתן לקנות כרטיס משולב (ראה לעיל).

מאחורי המוזיאון נמצאת הכנסייה על שם גבירתנו, Onze Lieve Vrouwekerk  הנראית כגיבוב של סגנונות שונים שנבנו בתקופות שונות. מעל הכנסיה מתנוסס המגדל הגבוה ביותר בעיר ובתוכה נמצא פסלו היחיד של מיכאל אנג`לו שיצא את גבולות איטליה - פסל "המדונה והילד"-  עבודה מוקדמת של האמן שהובאה לכאן מטוסקנה על ידי סוחר פלמי מקומי. שעות פתיחה: אפריל עד ספטמבר בימים שני עד שישי מ-10:00 עד 11:30 ומ-14:30 עד 17:00, שבת מ-10:00 עד 11:30 ומ-14:30 עד 16:00, ראשון מ-14:30 עד 17:00, אוקטובר עד מרץ בימים שני עד שבת מ-10:00 עד 11:30 ומ-14:30 עד 16:30 וראשון מ-14:30 עד 16:30.מכאן קצרה הדרך אל ה-Begijnhof, ומכאן ל Minnewater,  אגם האהבה המקסים של העיר. בעבר היה המקום חלק מן הנמל של העיר ואילו היום זוהי פינת חמד ירוקה ושקטה, מקום נפלא לנוח בו או לצאת ממנו לשיט בתעלות העיר/מוזיאון השוקולד - Choco-Story - בלגיה ידועה בשוקולד המשובח המיוצר בה. במוזיאון זה תוכלו ללמוד על תהליך הפקתו של הממתק האהוב.שעות הפתיחה של המוזיאון: מידי יום בין השעות 10:00- 17:00כתובת: Sint-Jansstraat 7b, 8000 Brugge לכאן שווה להיכנס..

יום 2: נסיעה דרך בריסל לאזור הארדנים - נאמור ודינאנן:

מברוז' לבריסל המרחק הוא 100 ק"מ. כדאי לעצור בה בדרך לנאמור כדי לראות את בירת בלגיה אבל אתם בהחלט יכולים להחליט שאתם מוותרים על זה. מוקד העיר נקרא Grand Place - וזהו מוקד הביקור והתיירות הכמעט יחיד בעיר. זוהי כיכר המוקפת בבניינים יפים.

סמוך לכיכר נמצא פסלו הקטן (והמאכזב) של הילד המשתין Mannekin Pis.

מכאן נוסעים לעיר נאמור בחבל הארדנים, בנפת נאמור. מרחק הנסיעה 64 ק"מ.

אזור הארדנים:

הארדנים הוא חבל ארץ הנמצא במזרח בלגיה, ומשתייך לחלק דובר הצרפתית של המדינה (ואלונים). האזור מתאפיין ביערות עבותים, גבעות וערוצי נהרות. הייחוד התיירותי של החבל בא לידי ביטוי באפשרויות הבילוי שהוא מציע למנעד רחב של תיירים. טיול בארדנים מאפשר בריחה קלה, קצרה ונוחה לחיק הטבע. אין כאן מסלול אחד, אלא מעין משולש לא גדול במיוחד שתחום על ידי שלושה כבישים ראשיים: A4 (שמחבר את בריסל עם לוקסמבורג) ממערב, A26 ממזרח ו-A15 מצפון, שמחבר את העיר ליאז' עם נאמור. בתחומי המשולש הזה, שאורך כל צלע שלו כמאה קילומטר, אפשר לבלות כמה ימי חופשה ירוקה במיוחד. כל אחד מן הכבישים הצרים בתחומי המשולש מוביל לכפרים הרריים קטנים, לנהרות, ליערות ולצוקים. האוטוסטרדה A4 היא הדרך הנוחה להגיע לאזור, אבל כבר בעיר נאמור (Namur) כדאי לזנוח אותה לטובת הכביש הצדדי N92 שנצמד לאורך הנהר עד דינאן (Dinant). (28 ק"מ של דרך נוף).

מידע מקיף על שבילי ההליכה באזור, כולל מפות של מסלולים ושבילים מסומנים, המתאימים לכמה שעות או כמה ימים אפשר לקבל בלשכות התיירות בערים דינאן, דורבואי, לה רוש או סטאבלו. בנפת נאמור שתי ערים תיירותיות מרכזיות, נאמור (Namur), (השער לארדנים) ודינאן (Dinant). נאמור נחשבת לאחת הערים המבוצרות המרשימות באירופה. המצודה שלה, המתנשאת מעל העיר, משתרעת על פני שטח גדול והסיור בה משלב נסיעה ברכבת תיירותית ברחבי כל המבצר, בין המבנים השונים והליכה ברגל בסיור מודרך (גם באנגלית) בתוך רשת ענפה של מנהרות תת קרקעיות, בין בונקרים וחדרים רבים אפופי מסתורין והיסטוריה. במצודה חדרי תצוגה עמוסי כלי נשק, מדים ואביזרי מלחמה נוספים וחדר בו מוקרן סרט אורקולי על ההיסטוריה בת 2000 השנים של האתר.  מנאמור נוסעים לדינאן בדרך יפהפייה החולפת לצד הגדה הימנית של נהר המז, עתירת מצוקים נישאים, טירות ומעגני יאכטות.

המרחק מנאמור לדינאן הוא: 41 ק"מ

מקום הלינה:Le Clos de la FontaineBenoît et DominiqueDaco-Monseurrue de la Fontaine, 2B-6987 Chéoux-Rendeux0032(0)84/477701leclosdelafontaine@swing.be

יום 3: ארדנים - אזור דינאן:

דינאן היא עיר בסגנון צרפתי השוכנת על שפת הנהר. העיר מפורסמת בשל כנסיית "גבירתנו הקדושה" בעלת כיפות הבצל המופיעה בכל תמונה של העיר והמצודה המקומית -  המצודה של דינאנט La Citadelle de Dinant .המצודה ממוקמת בקצהו של צוק, בגובה של כ- 100 מטרים מעל פני העיר. אל המצודה ניתן לעלות ברכבל וכך להרוויח גם את הנוף המתגלה של העיר, הרחוב הראשי סואן, אך מציע מגוון גדול של חנויות, לצד פטיסרי ושוקלייטריים. ניתן להצטרף לסיור מודרך (גם באנגלית) בן כ- 75 ד' העובר בחדרי המצודה, בחצרות, במטבחים ובבית הסוהר. במצודה שני מוזיאונים (הכלולים במחיר הכניסה): מוזיאון הנשק ומוזיאון המלחמה. פרט מעניין נוסף הקשור לדינאן, הוא שהיא עיר מגוריו של אדולף סאקס, ממציא הסקסופון, ולכן כל רחובות היער מקושטים בפנסים דמויי סקסופון. מאיזור דינאן ניתן לצאת לשייט סירות, קייאקים וקאנו בנהר המז:

שייט בקיאקים באזור דינאנט Dinant פעילות ספורטיבית משפחתית פופולארית מאד בארדנים היא שייט בקייאקים. נראה שאתם יכולים ליהנות מחוויה זו!

מספר חברות מארגנות שייט באזור דינאנט בכמה מסלולים באורכים שונים. חוויה מוצלחת ומומלצת ביותר! רצוי כמובן לבחור יום עם מזג אוויר נאה ושטוף שמש, מה שמגביר את הכיף וההנאה. רבים מטיולי השייט מתחילים בעיירה אנסרם Anseremme, מרחק 3.5 ק"מ מדינאן, ממוקמת במפגש שני נהרות ה- Meuse וה- Lesse המתפתל כנחש בין טירות מימי הביניים, פארקים שופעי צמחייה, סלעים נישאים ומערות פרה היסטוריות. מרבית השייט רגוע למעט שתי מערבולות.  כל החברות מספקות את כל הציוד הנדרש לשייט, הסעה לנקודות ההתחלה ומנקודת הסיום לחנייה, שירותים, מקלחות, מלתחות ובית קפה. מומלץ להזמין מקומות מראש.  בין החברות הפועלות באזור:  

חברת "הקיאקים הכחולים" Kayaks Bleus 

חברת  Kayaks Libert 

חברת  Kayaks Ansiaux

חברת  Recrealle 

אם לא בא לכם לחוות חווית קייאקים אז ניתן: שייט בספינות בנהרות:

ניתן לשוט באחת מספינות הנוסעים הרבות השטות בנהרות הארדנים בנופים פסטוראליים. לא מומלץ לבני נוער מלאי אדרנלין, אז לשיקולכם... ספינות רבות יוצאות לשייט רגוע על נהר ה- Meuse בן כ- 45 דקות מדינאנט. במהלך השייט המודרך חולפים על פני נופים יפים של העיר המקסימה ושומעים הסברים על תולדותיה. לחלק מהחברות הפלגות ארוכות יותר, בנות שעתיים ויותר לעיירות סמוכות, אך לדעתי עדיף להסתפק בשייט הקצר. השייט מתאים גם לימים סגריריים מכיוון שחלק מהספינות מקורות ומחוממות.
מערות הנטיפים של דינאן La Merveilleuse :הייחוד במערה הוא הנטיפים הלבנים והעדינים ומפלי המים שבתוכה. הכניסה למערה נמצאת כ- 500 מטרים מתחנת הרכבת של העיר ומהגשר של דינאן, בגדה השמאלית של נהר ה- Meuse. במערה מתקיימים סיורים מודרכים (גם באנגלית) היוצאים מדי שעה. משך הסיור כ- 50 דקות.  "אופני רכבת" Railbikes  "Molignée La ":11 ק"מ (כ- 20 דקות נסיעה) מערבית לדינאן בעיירה Falaen, מצפה לכם חוויה משפחתית מומלצת ואהובה, המשלבת פעילות גופנית תוך כדי צפייה בנופים ציוריים של עמק Molignée בינות לטחנות רוח, מבצר, מבנים עתיקים וצמחייה שופעת. אופניים מיוחדים (הנראים יותר כקרונית פתוחה), המיועדים ל- 4 נוסעים, אשר רוכבים עליהם על גבי פסי רכבת. משך הרכיבה (הלוך ושוב) כשעה וחצי. מחיר הרכיבה (המתייחס לאופניים לארבעה נוסעים) גבוה יותר בסופי שבוע וחגים...                                                          

פארק נופש  "ואלרי קוזין" Valery Cousin Provincial Recreation Area :פארק נופש רחב ידיים הנמצא כ- 20 ק"מ מזרחית לדינאן (כחצי שעה נסיעה). בפארק גנים מטופחים מסוגים שונים, כגון גנים צרפתיים וגני צמחי מרפא, עצים נישאים, אגמים קטנים וכן עשרה מגרשי שעשועים הפזורים באזורים שונים בפארק, הכוללים פארק חבלים, מיני גולף, סירות, רכבת קטנה, בריכה, "תיבת נוח", פינת ליטוף חיות חווה וכו'. נחמד לסיים כאן את היום העמוס..

יום 4: ארדנים - מערת האן סור לס, דורבאי:נוסעים למערת האן סור לס מערות הנטיפים האן-סור-לס The Grotto of Han:

נוסעים ברכבת עתיקה ממרכז הכפר ועד פתח המערה, אח"כ מתקיים במערה סיור רגלי מודרך,3 ק"מ, בין אולמות אדירים בהם נטיפים וזקיפים רבים בשלל צורות שקבלו שמות מעניינים כגון: "הגביע"- זקיף בגובה 7 מטרים וקוטר 20 מטרים, חדר "המיסתורין", חדר "כלי הנשק" ועוד. במהלך הסיור מתקיים באחד האולמות התת קרקעיים הענקיים מופע אורקולי מרשים. היציאה מהמערה היא בסירה השטה בנהר תת קרקעי. משך הסיור הרגלי במערה כשעה וחצי. הטמפרטורה במערה קבועה בכל ימות השנה: 13 מעלות, לכן מומלץ להצטייד בבגדים עליונים מחממים. "לה פרם" La Fermeזוהי האטרקציה החדשה ביותר בהאן סור לס (נפתחה בשנת 2006): ה"ספלאוגיים" Speleogame- סרט ארבע מימדי אינטראקטיבי המאפשר לצופים לגלות ולחקור מערות נטיפים חדשות וקסומות. הסרט מוקרן על מסכי ענק ובעזרת משקפי תלת מימד וידית משחק, תשאבו פנימה, לתוך הסרט ותחושו כחוקרי מערות אמיתיים. את המימד הרביעי יספקו לכם אפקטים מיוחדים שיפתיעו אתכם במהלך הסרט. הסרט מוקרן בארבע שפות, כולל אנגלית. באתר גם מגרש משחקים מוצלח, חווה קטנה ובה פינת ליטוף, מסעדה ובית קפה.  שמורת חיות הפרא LA RESERVE D'ANIMAUX SAUVAGES :

פארק ספארי המשתרע על פני שטח גדול, סמוך למערות הנטיפים בו נוסעים בקרוניות בין חיות בר שונות, כגון: זאבים, ביזונים, דובים, איילים, סוסוני פרא, חמורים, חתולי פרא, נשרים ועוד. סה"כ 20 מינים שונים של בעלי חיים. יכול להיות נחמד.מכאן ניסע לכיוון דורבאי - העיירה הקטנה בעולם, המצויה בנפת לוקסמבורג. נסיעה של: 37 ק"צ לכיוון צפון מזרח.ניתן לעבור דרך רושפור (Rochefort). לצד שרידים של טירה ומערת נטיפים היישוב מציע מדרחוב הצופה אל נוף יפה עם בתי קפה, חנויות חמודות וירידי אמנים הנערכים בו מפעם לפעם. דורבאי (Durbuy), עיירת ימי ביניים מקסימה, אם כי יש המוצאים אותה תיירותית מדי, נחשבה בעבר ל"עיר הקטנה ביותר בעולם", יש בה רחובות מרוצפים, שבהם מבצבצות חנויות שוקולד מפתות, כיכר מרכזית עמוסה במסעדות, בתים עתיקים ויפים, טיילת לאורך הנהר ומצודה, כמובן. בעיירה נמצא גם פארק הפיסול בצמחים - פארק המשתרע על פני שטח של 10,000 מ"ר ובו כ-250 עצים ושיחים המפוסלים ומעוצבים כדמויות וחיות. דורביי וסביבתה מהוות נקודות יציאה לשייט קייאקים בנהר ה-Ourthe ופעילות אתגרית נוספת.  סמוך לדורביי, בעיירת שוק חביבה לא פחות בשם Barvaux, נמצאת אטרקציה חביבה לילדים, זהו מבוך המתרחש בשדה תירס, המוקדש בכל שנה לנושא אחר. 

יום 5: המשך בילוי באזור ולאחר מכן נסיעה צפונה חזרה להולנד 

יש אפשרות לבלות את חלקו הראשון של היום עדיין באזור הארדנים.

מה לראות?

מארימבורג Mariemborg עיירה הנמצאת במרחק של כ- 42 ק"מ דרומית- מערבית לדינאן בה שתי אטרקציות משפחתיות "על גלגלים":

קארטינג Karting des Fagnes :

מסלול קארטינג ארוך ומרשים תחת כיפת השמים, הנחשב לאחד הארוכים והמוצלחים באירופה. אורכו: 1365 מטרים והוא מוקף כולו במדשאה גדולה. המסלול משמש גם למירוצים מקצועיים. באתר מסעדה, קפיטריה ומגרש משחקים.  הנסיעה מותרת לילדים מגיל 14 ומעלה ולכן לא בטוחה שמתאים לכם.... המחיר תלוי במספר הסיבובים (ניתן לבחור בין מירוץ קצר בן 5 סיבובים או ארוך בין 16  סיבובים). רכבת קיטור "שלושת העמקים" Chemin de Fer a Vapeur des 3 Vallees רכבת קיטור היסטורית החוצה במהלך נסיעתה ל- Treignes שלושה עמקים ציוריים: Eau Blanche, Eau Noire ו- Viroin Rivers. בתחנה הסופית מוזיאון רכבות ובו ארבעה קטרים עתיקים עליהם אפשר לטפס ולשבת בתא הנהג. מתאים רק לחובבי רכבות מושבעים ולמשפחות המחפשות שלווה ומנוחה.  משך הנסיעה לכל כיוון כ- 40 דקות. 

אפשרויות נוספות:

נהר נוסף הזורם בנפת לוקסמבורג הוא חלקו העליון של נהר הלס (La Haute-Lesse), לאורכו אפשר להרכיב יום טיול או חצי יום בעיירות וכפרים יפיפיים, ובהם הכפר הקטן והעתיק רדו (Redu), כפר מלא אוירה וקסם, שכולו מוקדש לחנויות ספרים משומשים וחדשים, זה הכפר שבו מומלץ לעשות הפסקת קפה ומאפה באחד מבתי הקפה המרובים בו. אם תמשיכו לטייל באזור תגלו גם את העיירה סנט-הוברט על בתיה הצבעוניים, הסדורים סביב בזיליקה מפורסמת, ואת הכפר הפירחוני סוהייר (Sohier), עם בתים מהמאה ה-19, בנויים אבן זהובה. תושבי הכפר לקחו את עניין הפרחים מאוד ברצינות, והכל מקושט שם בפרחים, אפילו תחנת האוטובוס. בסמוך לכפר Libin מסלול הליכה ביער שבו מתחבאים גמדים, שהינו גם מקום מומלץ לפיקניק.  אם אתם בעניין של ספוטניקים וחלליות, בעיירה Transinne נמצא מרכז החלל האירופי, ובו סיור מודרך בנבכי החלל. עם מתקנים רבים המדמים טיסות לחלל המלווים באפקטים מיוחדים, כולל מתקן המבטל את כוח המשיכה של כדור הארץ.