14 Dec
14Dec

איבדתם? גנבו לכם? לא לאבד עשתונות גם בזמן הטיול!

לא עלינו - אבל גם זה יכול לקרות. במהלך טיול קצר או ארוך יכולה להתרחש גניבה או שפשוט לא מוצאים את הכסף או את הדרכון והתחושה, מוכרחים להודות, רחוקה מלהיות נעימה. על אחת כמה וכמה אם מטיילים כמשפחה עם ילדים ומוצאים את עצמנו בעיר לא מוכרת, ללא אמצעי הזיהוי או הכסף - או שניהם.

אז מה עושים?

ראשית, כמובן, רצוי מאד לא לאבד את העשתונות.באופן כללי, אני ממליצה להמיר כסף עוד בישראל. קיימים יעדים אליהם לא ניתן להמיר בישראל ולכן ממליצה לקחת יורו או דולרים ולהמיר עם הנחיתה.

אובדן דרכון:  כל נוסע חייב להצטייד בדרכון בר תוקף לפחות שישה חודשים מיום הכניסה המיועדת למדינה. 

ממליצה מאד לקחת לנסיעהצילום דרכונים של כל הנוסעים. להפקיד את הדרכונים בכספת בית המלון ולהסתובב עם הצילומים.במקרה של אובדן/ גנבה של הדרכון או מסמך הנסיעה,  יש לפנות לשגרירות ישראל הקרובה. לכן, רצוי שתמיד תהיה לכם הכתובת ופרטי הקשר של השגרירות. קחו בחשבון שיש צורך להגיע פיזית למקום וזה עלול להיות לא נעים אם הינכם מצויים במקום מרוחק יותר.על פי תקנות משרד הפנים, במקרה של אובדן דרכון תנפיק השגרירות תעודת מעבר לישראלים, אשר תוקפה לשנה, או תעודת מעבר חד פעמית לשיבה ארצה בלבד התקפה לשבעה ימים. יש להדגיש כי תעודת המעבר מצריכה אשרת כניסה לכל המדינות!

המסמכים הדרושים לכך:

אישור על הגשת התלונה במשטרה מקומית,2  תמונות פספורט, כסף (במטבע מקומי) להנפקת מסמך הנסיעה החדש, טפסי בקשה להנפקת מסמך נסיעה חדש )להורדה מאתר האינטרנט של משרד החוץ או להשגה בשגרירות).בקיצור, לא נעים אבל חשוב לדעת שאם זה כבר קורה - יש כתובת ויש פיתרון.

אובדן כסף/כייסות:

במקומות הומים כמו בתחנות הרכבת התחתית, כיכרות מרכזיים, אטרקציות תיירותיות הדורשות צפייה או ריכוז יכולים להיות כייסים "העובדים" בלכייס תיירים תמימים. הכייסות היא פשע עתיק יומין ובמקומות רבים בעולם נותר עד היום. מומלץ לשאת עליכם רק את הכסף הדרוש לאותו יום ואת השאר להפקיד בכספת המלון. בנוסף, השתדלו לא להסתובב עם מזומנים רבים ולאכסן את הכסף בכיסים פנימיים על הגוף או בחגורה מיוחדת על הבטן או על הרגל.תחשדו בכל מי שפונה אליכם ברחוב, אלא אם כן זהו שוטר במדים. אלו יכולים להיות נוכלים המנסים למשוך את תשומת ליבכם בשעה שחברם מכייס...ברכבות, באוטובוסים ובמקומות הומים - שימרו על השקיות והתיקים בין הידיים.איני עוסקת כאן בכל ביטוחי הנסיעות הקיימים אולם בדקו היטב מה יש ומה אין ואיזו פוליסה מכסה אובדן כסף, אם בכלל.אם בכל זאת זה קרה... נותרתם ללא כסף וללא כרטיס אשראי?  לא להתייאש! ניתן לבקש מבן משפחה בישראל שיעביר עבורכם כסף באמצעות חברת ‎  WESTERN UNION  המיוצגת בישראל על ידי בנק הדואר.במקרים חריגים, בהתאם לשיקול דעתו של הקונסול במקום, ניתן לבצע העברה באמצעות משרד החוץ.

לסיכום:

רגע לפני היציאה. לטיול שלכם..בררו בנציגויות המדינות אליהן ברצונכם לנסוע האם יש צורך להצטייד באשרת כניסה.

דאגו לבטח את עצמכם בביטוח רפואי מלא ומקיף המתאים לאופי הטיול ובמקומות בהם קיימים סיכונים מיוחדים - בביטוח הכולל איתור וחילוץ בעת הצורך.
בררו בלשכות הבריאות המחוזיות באם נדרשים חיסונים מיוחדים לאותן ארצות בהן הנכם מתעתדים לבקר וחסנו את עצמכם בהתאם.§ הצטיידו בכתובות ובמספרי הטלפון, הפקס והדואר האלקטרוני של נציגויות ישראל ביעדי הביקור.ודאו שאין ברשותכם נשק מכל סוג שהוא.

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.